Další pokles hygienici očekávají díky nadcházejícím jarním prázdninám, na které se tento víkend rozutečou děti z Pardubického kraje a Trutnovska. Právě mezi dětmi je totiž nemocnost nejvyšší.

„Situaci ve výskytu akutních respiračních infekcí a chřipky v uplynulém týdnu hodnotíme jako období po odeznění chřipkové epidemie s přetrvávajícím ojedinělým výskytem klinicky závažných případů chřipky,“ uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Královéhradeckém kraji Veronika Krejčí.

V Královéhradeckém kraji klesla nemocnost na 1369 nemocných na 100 tisíc obyvatel, v postiženějším Pardubickém kraji je nemocných 1731 na 100 tisíc obyvatel. Nad epidemiologickým prahem 2000 případů na 100 tisíc obyvatel je nemocnost stále ještě v okresech Chrudim a Ústí nad Orlicí.

„Bohužel, hranice epidemie je stále vysoce překročena u dětí předškolního a školního věku,“ uvedla Inna Valentová z Krajské hygienické stanice Pardubického kraje.

Celkově však podle ní situace stagnuje. „Ještě to chvilku potrvá, čísla pravděpodobně sníží jarní prázdniny, které jsou v Pardubickém kraji příští týden,“ dodala Valentová.

Od počátku chřipkové epidemie bylo zaznamenáno už několik případů s vážným průběhem pandemické chřipky H1N1, nejméně dva pacienti zemřeli.

(kim)