„Zatím je chřipková situace klidná a její stav odpovídá této době. Nárůst očekáváme až před Vánoci," říká vedoucí chrudimského protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Jiřina Rybová.

Ideální počasí

Vlhké a sychravé podnebí, které nyní panuje, chřipce napomáhá. „Člověk snáze prochladne a také se málo větrá. Také se víc jezdí osobními vozy, takže ve zhoršené kvalitě ovzduší se kapénková infekce snázeji šíří," uvedla Jiřina Rybová.

Svoji odolnost lze posilovat různými cestami, mezi něž patří vitamíny, zdravá výživa nebo otužování. Podle Jiřiny Rybové hraje velkou roli i dostatečné oblékání: „V módě jsou holá záda, krátké svetry a tenisky," uvedla příklady ne zcela vhodného podzimního oblečení.

V současnosti nejprosazovanější obrana proti chřipce je očkování. „Všichni, kteří se v mém okolí nechali očkovat, měli po vakcinaci zdravotní problémy. Nevěřím mu," zformulovala jeden z nejčastějších názorů Líba Petržílková.

Injekce mají volno

„Proočkovanost je obecně nízká, zhruba 7% obyvatel," potvrzuje čísly nedůvěru lidí hygienička Rybová, namítá však, že ti, kteří onemocněli, byli očkovaní v nevhodné době.

„Očkování spočívá v tom, že se do organismu vpraví mrtvé či oslabené chřipkové viry a tělo si na ně vytvoří protilátky. Jenže jak je organismus bojem oslabený, tak člověk může onemocnět kvůli virům, které už v sobě má. Kromě toho se lidé nechávají očkovat až v sezóně, kdy je výskyt katarů už vysoký. Před očkování by však měl být člověk zcela zdráv a měl by se i vyvarovat pobytu s už nemocným člověkem," konstatovala Rybová.

Vytipovat správnou dobu je těžké. Třeba v srpnu ještě neexistuje očkovací látka, protože se vyrábí z virů, které se objevily daný rok na opačné straně planety. Pilulky a injekce však nejsou jedinou cestou.

Jde to i jinak

„Lidé jsou velmi tlačeni k tomu, aby byli závislí na lécích, příkladem toho může být třeba prosazované očkování proti chřipce," řekl vedoucí Šrí Devrípudží Ašrámu ve Žďárci u Skutče Jan Hlaváček. Podle něj lze s chřipkou vycházet.

„Když má člověk otevřené srdce, se kterým je spojený brzlík, tak má i velmi rozvinutou imunitu, díky které nemoc nepřijde. Nejjednodušší způsob, jak srdce otevřít, je zamilovat se," uvedl jeden z možných příkladů prevence Jan Hlaváček.

„Germánská medicína říká, že viry a bacily pomáhají v člověku najít špatné nastavení. Podle ní se s viry nemá bojovat," dodává Hlaváček.

PTALI JSME SE V ULICÍCH:
Necháváte se očkovat proti chřipce?

Jaroslav Žemlička
Úhřetice, 56 let

Na chřipku netrpím, tak se ani proti ní nenechávám očkovat. Podle mě jsou lidé po vakcinaci nemocní, protože vpíchnuté viry způsobí v organismu přirozenou reakci. Já na chemii nedám a pomáhám si cibulí, česnekem a kysaným zelím. Myslím si, že to pomáhá, a když mám nějaký náběh, tak to přechodím. Podle mého názoru má organismus bez očkování na viry jinou reakci.

Monika Novotná
Prachovice, 24 let

Očkovat se nenechávám. Nemám s tím dobou zkušenost. Babička s dědou se nechali a stejně tu chřipku dostali. Měli dokonce horší průběh, než normálně. A to jsem slyšela i od více lidí. Já to neplánuji, a ani to nepotřebuji. Raději si chřipku odstonám, když ji dostanu a mám pokoj. Nechávám tomu opravdu volný průběh. Ani nijak neposiluji svoji imunitu.

Jaroslav Dvořák
Heřmanův Městec, 31 let

Já se očkovat nechávám, a to každý rok, vždycky kolem září nebo října. Přiznám se, že letos jsem tedy ještě nebyl. Musím říct, že zatím nestonám, ale nevím, jestli za to může zrovna to očkování nebo ne. Myslím si ale, že hodně závisí na konkrétním člověku. Když má být nemocný, tak nemocným prostě bude i navzdory očkování. Nechávám to hodně osudu.

Lenka Hájková
Chrudim, 56 let

Nenechávám se očkovat, nedůvěřuji tomu. Jednou se mi to totiž nevyplatilo, tak to už nedělám. Nechala jsem se očkovat a pak jsem byla celý rok nějak nemocná. Nebyla jsem asi nějak zdravá, trpím chronickou rýmou, a do tří dnů jsem onemocněla. Bylo to myslím v listopadu. Namísto očkování užívám vitamíny. Takže jakmile na mě něco leze, hned si něco naordinuji.

LUKÁŠ VANÍČEK