Hygienici v pátek při pohledu na čísla dodaná lékaři museli konstatovat, že se chřipková onemocnění šíří okresem ve větší míře než v uplynulém týdnu.

„Počet onemocnění stoupá, ale mírně. Objevuje se ve srovnání s minulým obdobím více klasických chřipek. Ty ale stále nepřevládají nad katary horních cest dýchacích,“ uvedla epidemioložka Jiřina Rybová. Chřipkovým onemocněním podle jejích slov trpí zejména děti, a to nejmenší ve věku do pěti let.

Některé školy na Chrudimsku trpí nedostatkem dětí, které musely zůstat doma na lůžku. „Nemáme ale informaci o tom, že by byla kvůli tomu některá škola nebo školka zavřená. Ředitelé by měli tento krok vždy s námi konzultovat,“ dodává Rybová.

Vzhledem k tomu, že hygieniky nikdo nekontaktoval, probíhá zřejmě vyučování navzdory poloprázdným třídám. Problém by ovšem nastal, kdyby onemocněli učitelé. To se stalo v loňském roce, kdy muselo být zavřeno v okrese hned několik škol.

Chřipky se šíří i proto, že lidé v zimním období omezují svůj pohyb venku na minimum. Lékaři doporučují procházky, které napomáhají ke zvýšené imunitě. Důležité je vrstvené oblečení a dostatečný přísun vitaminů.