Královská věnná města chtějí těsněji spolupracovat a nabízet se navenek pro turisty společně. A Chrudim, jako jedno z věnných měst, není proti.

V rámci projektu „Královská věnná města známá, ale nepoznaná“ chtějí města podle chrudimského starosty Petra Řezníčka vytvořit zajímavé turistické produkty a podílet se i na jejich propagaci, na kterou by bylo možné získat také evropské dotace.

Do skupiny bývalých královských věnných měst patří kromě Chrudimě i Hradec Králové, Dvůr Králové nad Labem, Jaroměř, Nový Bydžov, Polička, Jemnice, Trutnov, Vysoké Mýto a Mělník. Tato sídla volí například společně Královnu věnných měst.

„Královská věnná města měla v minulosti výjimečné postavení. Z jejich pokladen odcházely mimořádné daňové platby ve prospěch českých královen, dokonce i peníze na jejich šaty,“ připomíná chrudimský starosta Petr Řezníček.

„Určitě bude dobře, když se třeba v Informačním centru v Mělníku dočtete, že v Chrudimi je zajímavé muzeum barokních soch. A v Chrudimi zase zjistíte, že je dobré se zúčastnit královského vinobraní v Mělníku, protože to není jen o víně, ale také o kulturním zážitku,“ doplnil Řezníček.

Rada města také jmenovala místostarostu Romana Málka do valné hromady svazku Královská věnná města (KVM). Málek tu nahradil bývalého vedoucího odboru Josefa Štěpánka, jenž z radnice odešel.

V případě nové volby výkonného výboru KVM pak radní navrhují zvolit za dalšího člena i pracovníka oddělení vnějších vztahů Stanislava Novotného.