Vedoucí odboru rozebrala před zastupiteli i další čísla týkající se loňského hospodaření města. A dlužno říci, že vesměs nešlo o čísla právě povzbudivá. Město hospodařilo s reálnou ztrátou a propad v příjmech navíc pokračuje i letos.

Jen za první čtyři měsíce chybí v městské kase zhruba 17 milionů korun z původně očekávaných příjmů.

Neradostná čísla

„Hospodaření města je věrným obrazem stavu, v jakém se nachází celá země," připomněl starosta města Petr Řezníček (SNK-ED).

Trend zadlužování ho prý netěší, ale podle něj nejde o žádnou katastrofu. Ve srovnání s přepočtem státního dluhu na hlavu každého občana je na tom město nesrovnatelně lépe.

Škrty? Prý ano

Zaznívají ale i jiné hlasy, a to i z řad koalice. Zastupitel Petr Lichtenberg (Svobodní) říká: „Zadlužení na jednoho obyvatele je asi o 500 korun vyšší než v roce 2010. Svobodní jsou z vývoje veřejných financí v Chrudimi zklamáni. V roce 2010 jsme se znalostí situace hlasovali proti většině projektů, jež by město dál zadlužovaly. Odmítali jsme i jakékoliv dotace směrem k profesionálním sportovcům. Bohužel bezvýsledně, rozhodovala většina," posteskl si Petr Lichtenberg.

„Je pro nás zcela zásadní, aby dluh byl postupně snižován a rezervy byly zvyšovány. Je třeba mnohem pružněji a razantněji reagovat i na výdajové stránce. To je logika, kterou každý známe z vlastní domácnosti," uzavřel Petr Lichtenberg.

Podobnou zprávu o Závěrečném účtu města Chrudim si můžete prohlédnout ZDE!