Lítost a soucítění s polským národem vyjádřili v soustrastných dopisech oba hejtmani a starostové měst východních Čech. Některé zdejší samosprávné celky mají s polskými regiony a městy uzavřeny smlouvy o partnerství.

Pardubický kraj od roku 2003 spolupracuje s Dolnoslezským vojvodstvím se sídlem ve Vratislavi. „Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek vyjádřil hlubokou lítost nad tragickou smrtí prezidenta a vysokých představitelů polského státu,“ sdělila mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová.

Velvyslanci Polské republiky v ČR Janu Pastwovi a maršálkovi Dolnoslezského vojvodství Marku Łapinskému zaslal hejtman Martínek kondolenci.

„Tragická smrt státních představitelů, kteří letěli na vzpomínkovou akci do Katyně, mě hluboce zasáhla. Osudovost spojení obou událostí prohlubuje obrovské neštěstí, které postihlo polskou zem a polský národ,“ napsal mimo jiné Radko Martínek.

Představitelům Dolnoslezského vojvodství, které je od roku 2001 partnerem Královéhradeckého kraje, zaslal kondolenci také královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

„Neštěstí, které postihlo vedení polského státu, je obrovskou ztrátou také pro nás. V těchto těžkých chvílích s vámi i vašimi spoluobčany cítím upřímnou soustrast. Přeji vám a vašim spoluobčanům v této nelehké chvíli hodně síly a odhodlání. Věřím, že Polsko dokáže hloubku neuvěřitelné tragédie překonat,“ píše Franc.

Kondolují i města. „Místostarosta Petr Řezníček po drtivé informaci poslal SMS zprávu do partnerského města Olešnica. V pondělí odešla z města kondolence,“ sdělil například chrudimský místostarosta Roman Málek.

V den pohřbu hodlají města vyvěsit na znamení smutku vlajky na půl žerdi.

Mši svatou za oběti neštěstí, jejich blízké a celý polský národ sloužil včera v podvečer biskup Josef Kajnek v katedrále svatého Ducha v Hradci Králové. Rekviem se zúčastnil primátor Hradce Králové Otakar Divíšek a hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

„Polský prezident zahynul nad místem, které je symbolické. Kde ve jménu popření Boha byl popírán také člověk,“ řekl k neštěstí primas český Dominik Duka.

Tragédie zasáhla i polskou menšinu žijící ve východních Čechách. „Volal jsem svým příbuzným do polského Zelowa, ale telefony jsou stále hluché, vypnuté. Je to obrovská tragédie,“ řekl Josef Čáp ze Svitav.

Jeho rodina se sem přestěhovala z centrálního Polska po druhé světové válce společně s desítkami dalších rodin. Tam velká česká komunita odešla po bitvě na Bílé hoře. Česká menšina žije v Zelowě poblíž Lodže doposud.

(pl, kim)

Den smutku za polské oběti bude v sobotu i v neděli

ČR - Den smutku v ČR bude 17. a 18. dubna, rozhodla v úterý vláda. Občany vyzvala, aby památku obětí polského prezidentského speciálu uctili minutou ticha v sobotní poledne.

O víkendu by měly vlát vlajky na půl žerdi a organizátoři veřejných, kulturních či sportovních akcí by měli zvážit vhodný způsob, jak oběti uctít, uvedl vicepremiér Jan Kohout. Vhodná by podle něj byla například minuta ticha.

Po oba víkendové dny budou vlajky na půl žerdi vlát na všech veřejných a úředních budovách. "Tento úkol provedou všichni členové vlády," řekl Kohout. Vláda podobný postup doporučila také hejtmanům, primátorům i starostům měst a obcí a vedoucím ostatních orgánů veřejné správy.

Organizátoři kulturních či sportovních akcí své naplánované akce rušit nemusí, poznamenal vicepremiér a ministr zahraničí. "Nicméně předpokládáme, že v těchto dvou dnech organizátoři na začátku vhodným způsobem - tedy připomenutím, minutou ticha - uctí památku obětí," vysvětlil Kohout.

Speciál s prezidentem Lechem Kaczyńským a další skoro stovkou významných občanů Polska na palubě havaroval v sobotu při pokusu přistát na letišti v západoruském Smolensku. Delegace mířila na pietní akt do Katyně. Polsko truchlí celý tento týden.

Veřejný smuteční obřad za oběti neštěstí se uskuteční v sobotu v poledne v centru Varšavy. Prezidentský pár pak bude pochován v neděli.

Kohout v úterý uvedl, že na tento státní akt odjede česká delegace vedená prezidentem Václavem Klausem. Ten svou cestu do Polska dnes rovněž novinářům potvrdil. Přesný program se podle něj ještě dolaďuje. "Je to všechno v jednáních, ale zatím předpokládám, že tam samozřejmě budeme i v sobotu," řekl Klaus.

Podle ministra zahraničí zatím není zcela jasné, kdy bude pohřeb všech obětí neštěstí. Praha také čeká na informace z Varšavy o tom, jak si polská strana představuje velikost české delegace. "My jsme pro důstojnou a přiměřenou účast našich ústavních činitelů. Mnozí z nás ztratili své přátele a kolegy," poznamenal ministr zahraničí. Proto mají mnozí zájem jet se s nimi rozloučit. Vláda si však podle Kohouta uvědomuje, že se do Varšavy chystá mnoho delegací z celého světa. "Proto samozřejmě možnost účasti bude nějakým způsobem limitována," dodal. Také Klaus se vyslovil pro "střídmější" delegaci.

Polská tragédie je tragédií i pro český národ, zdůraznil ministr zahraničí. "Odešla řada významných představitelů, blízkých kolegů a známých všech členů vlády," poznamenal Kohout. ČR a vláda proto podle něj chtějí vhodným a důstojným způsobem přispět k uctění památky obětí této katastrofy.

Vláda věří, že víkendových pietních akcí se zúčastní "všichni občané České republiky", dodal vicepremiér Kohout.

Den smutku vláda v minulosti vyhlásila například i na 14. září 2001. Češi tehdy vyjádřili solidaritu s lidmi postiženými teroristickým útokem na USA z 11. září. Naposledy lidé v ČR uctili dnem smutku památku papeže Jana Pavla II., který zemřel 2. dubna 2005. Vláda tehdy vyhlásila dnem smutku 8. duben 2005 - den papežova pohřbu. Den smutku přitom vláda v roce 2005 vyhlásila dvakrát. Poprvé byl oficiálně vyhlášen na 5. leden, kdy Češi uctili oběti ničivého zemětřesení v jihovýchodní Asii.

Sport uctí památku polských obětí minutou ticha, akce se neruší

Víkendový sportovní program se v souvislosti s leteckým neštěstím u Smolensku nezmění. K uctění památek polských obětí vyhlásila česká vláda na sobotu a neděli den smutku, pořadatele sportovních akcí jen vyzvala, aby vhodným způsobem, například minutou ticha, připomenuli památku obětí tragédie.

Podle původního plánu tak může začít finále hokejové extraligy mezi Pardubicemi a Vítkovicemi a v sobotu se bude hrát i mezistátní hokejový zápas se Slovenskem v Prostějově. Smutek neovlivní ani program fotbalové ligy a dalších soutěží.

"Vedle minuty ticha nezazní na začátku zápasu státní hymna," řekl ČTK ředitel extraligy Stanislav Šulc. Ke stejnému kroku by se prý vedení soutěže rozhodlo i v případě, že by na víkend vláda smutek nevyhlásila. "Počítali jsme s tím. Hledali jsme odpovídající způsob, jakým památku obětí uctít," uvedl Šulc.

Ředitel extraligy řekl, že společně s kluby nepřipravoval žádné "záložní" řešení pro případ, že by vláda doporučila sportovní akce odložit. "Čekali jsme na usnesení a až kdyby to znemožňovalo pořádání zápasů, tak bychom hledali jiné varianty," řekl Šulc.

Minuta ticha zahájí i sobotní zápas reprezentací Česka a Slovenska v Prostějově. "Další možnosti ještě zvážíme," řekl tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Pavel Bárta ČTK.

Podle dlouhodobého rozpisu se uskuteční v sobotu a v neděli i dostihové závody v Lysé nad Labem a v Praze Chuchli. Vzhledem k tomu, že v den smutku by měly být zakázané sázky, které k dostihům neodmyslitelně patří, uvažovali pořadatelé, že sobotní závod v Lysé přesunou na pátek. Nakonec to ale neudělají.

"Rozhodli jsme se pro menší zlo. Nedělní závod v Chuchli navíc stejně nebylo kam přesunout," řekl prezident Jockey Clubu Václav Luka. Zákaz oficiálních sázek podle něj nahraje černým bookmakerům. Vedení dostihového sportu se bude možná snažit požádat o povolení oficiálních sázek, jasno však bude až v příštích dnech.

(čtk)