„V pátek proběhlo preventivní testování dvou klientů, které vytipoval lékař. Jednalo se o spolubydlící nakažené klientky a dalšího klienta. V sobotu bylo preventivně otestováno 41 zaměstnanců našeho domova, opět na základě doporučení lékaře. Dnes máme potvrzeno, že všechny testy jsou negativní,“ uvedla Věra Husáková, regionální ředitelka společnosti SeneCura, která seniorcentrum provozuje.

Že je jedna z klientek pozitivní na covid-19, se zjistilo v nemocnici, kam byla žena převezena. „Paní měla potíže, které byly původně přisuzovány jinému onemocnění,“ vysvětlila epidemioložka Jana Daňková z Krajské hygienické stanice.

Asi desítka klientů z domácnosti, v níž seniorka žije, tak skončila v karanténě. Vedení seniorcentra určilo zaměstnance, kteří se starají pouze o tuto domácnost. „Domácnosti se v této době nenavštěvují, není možné přecházet z domácnosti do domácnosti,“ řekla mluvčí SeneCura Michaela Kopřivová.

Jak se jednaosmdesátiletá seniorka nakazila, není jasné.

V domovech pro seniory, které provozuje město Chrudim, nákaza potvrzená není. V žádném z nich nejsou ani osoby v karanténě. "Měli jsme jednu dobrovolnou karanténu, protože paní si nepamatovala, kdy se naposledy setkala se synem, který byl pozitivní. Domluvili jsme se, že bude pro jistotu v karanténě, ale ta už skončila a paní je v pořádku," dodal starosta.

Ilustrační foto
Chrudimská nemocnice hlásí výskyt nákazy