Starosta Chrudimě František Pilný se do VaKu opřel, že investice do zdejší vodovodní sítě zcela přehlíží a veškeré „požáry“ na zdejší vodovodní infrastruktuře za VaK hasí Vodárenská společnost Chrudim.

Ta je přitom pouhým soukromým provozovatelem, nikoliv vlastníkem vodárenské infrastruktury.

„V červenci zůstalo kvůli havárii šoupatového uzlu v Chrudimi bez vody čtrnáct ulic. Záležitost obratem vyřešila Vodárenská společnost Chrudim, za což jí patří velké poděkování. Údržbou vodovodní sítě zlepšuje její kvalitu, když už to nedělá sám vlastník,“ rýpl si Pilný.

Právě tato havárie podle něj ukázala, že vodárenská síť je ve městě opotřebována, VaK však místo toho investuje v Hlinsku či Heřmanově Městci, kde je infrastruktura mnohem mladší.

Vedení VaKu kritiku odmítlo a označilo ji za projev ublíženosti za to, že Pilný nebyl zvolen do představenstva VaKu. Za odložení investic si prý město může samo.

„Byli jsme připraveni investovat již letos do několika rozsáhlých sítí kanalizací, ale radnice s tím spojené rekonstrukce ulic odložila o tři roky,“ řekl ředitel VaKu Ivo Doskočil.

Konkrétně šlo o rekonstrukce jak vodovodních sítí, tak posléze i povrchů ulic v sídlišti Víta Nejedlého, ulic V Tejnecku, Malecké a v několika dalších lokalitách.Chrudimská radnice naopak hází vinu za pozastavení zdejších investic na VaK.

Podle Doskočila však VaK investoval v minulých letech v Chrudimi mnohem více nežli ve zbytku okresu a zmínil i některé investice provedené v letošním roce. Jako by chtěl říct – politiku v tom nehledejte.

Možná ne politiku, ale peníze určitě. Chrudim jako největší město okresu je logicky i největším akcionářem VaKu, vlastní 21 procent jeho akcií, dalších devět největších měst a obcí regionu se dělí o dalších 46 procent. I přes dotace protékají vodárnami stamiliony korun, z jejichž kontroly bylo v červnu město vyšachováno, když starosta Pilný jako nominant radnice nebyl zvolen do představenstva VaKu. Největší vliv v něm nyní mají Hlinsko, Heřmanův Městec, Luže a další města.

Chrudim tehdy odmítla akceptovat požadavek postavit jiného kandidáta, takže pětičlenné představenstvo VaKu je nyní o jednoho člena menší. Město tím však ztratilo kontrolu nad každoročním rozdělováním zakázek za více než 70 milionů korun.

Spor je o to komplikovanější, že nová chrudimská garnitura, především Piráti, by nejraději vrátili Vodárenskou společnost jako provozovatele sítě od rakouského soukromého majitele (firmy Energie AG) zpět pod „veřejnoprávní“ VaK. Tyto snahy se po privatizaci vodáren v 90. letech ozývají i jinde Česku.

Zatímco VaKu patří, laicky řečeno, trubky a čističky, Rakušané se obchodně starají o provoz a údržbu vodárenské sítě.