Pryč jsou doby, kdy byly čekárny narvané a stávaly se oblíbeným místem přátelských nebo náhodných rozhovorů pacientů, kteří si rádi popovídali o svých neduzích a nemocech.

Stále v rukavicích

Mnozí lékaři i po rozvolnění opatření stále preferují objednávkový systém, a to telefonicky nebo prostřednictvím mailu. Sami se i nadále pečlivě chrání - dezinfekce, roušky nebo ochranné štíty používají už se samozřejmostí a není pro ně problém psát recepty a lékařské zprávy v gumových rukavicích.

Roušky lidé k lékaři stále nosí, i když to není povinné.Zdroj: Deník/ Romana Netolická

Ale někde se praxe pomalu vrací do starých kolejí. „Pacienti už mohou přijít bez objednání. Ovšem pokud by šlo o infekční onemocnění, dodržování bezpečnostních opatření je samozřejmostí,“ uvedl chrudimský praktický lékař Milan Ševčík.

Ohleduplnost vede

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch před minulým víkendem uvedl že roušky jsou celorepublikově povinné jen v nemocnicích a ve vybraných sociálních zařízeních, jako jsou domovy důchodců. Tato změna je platná týden a přesto většina lidí stále vstupuje do ordinací nebo lékáren se zakrytým obličejem, což svědčí o jejich ohleduplnosti k ostatním.

Areál v Opočínku u Pardubic, centrální sklad zdravotnického materiálu určeného pro boj s koronavirem
Poslední kusy roušek z Číny dorazily do Pardubic

Chirurgické oddělení Chrudimské nemocnice nyní eviduje vysoký nárůst pacientů. Koronavirová opatření u mnohých omezila nebo dokonce zbrzdila plánovaná vyšetření nebo zákroky. V tomto zdravotnickém zařízení musí lidé roušky nosit.

„Stále platí vnitřní opatření, pacientům prostřednictvím vyvěšených tiskových materiálů předkládáme určitá doporučení,“ potvrzuje primář chirurgického oddělení Chrudimské nemocnice Vladimír Ninger.