Do zasedací síně městského úřadu přišla v pondělí v podvečer diskutovat s odborníky i s představiteli města asi dvacítka občanů. Mezi těmi, kterým holubi již delší dobu ztrpčují život, jsou hlavně majitelé nemovitostí a obyvatelé chrudimského centra.

V diskuzi padly třeba i návrhy na bezpečný odstřel ptáků pšeničnými zrny či na jejich odlov dravci, případně na plašení holubů akustickými odpuzovači.

Někteří pak navrhli utěsnit vletové otvory všech půdních prostor budov v centru nebo osadit střechy hroty, jež zabraní ptákům v přistání.
Možnosti trávení či chemické sterilizace ptáků byly záhy vyloučeny – platné zákony je neumožňují. Sporná je i střelba ve městě, ta přichází v úvahu spíš jen na periferiích, třeba u sil a kravínů.

Kdo tedy čekal, že z debaty vyplyne zázračný a univerzální lék na „holubí problém“, ten asi odešel z radnice zklamán. Řešení totiž spočívá jen v dlouhodobé a trpělivé kombinaci všech legálních metod.

Lidé z odboru životního prostředí městského úřadu zároveň vyzvali občany, aby je o větším výskytu holubů, třeba na půdách svých domů, informovali.

Některé metody na holuby moc neplatí. Při zkouškách vystřelovací sítě se třeba odborníkům nezdařilo na vzdálenost deseti metrů polapit ani klidně stojící židli. V Brně na to šli jinak: zrno pro ptáky namořili omamnou látkou, po jejímž požití mělo být snadné holuby odchytit. Jenže opeřence při krmení vždy něco předčasně vyrušilo a napůl omámení ptáci pak padali na hlavy, na auta či do kočárků udivených Brňanů. Ale nevzdáme se! Stačí přece, že nás holubi trápí při rýmě.