Snad nejhůře na tom je ten v Moravské ulici, který se nachází nad frekventovaným městským okruhem. Místostarosta města Aleš Nunvář zdůraznil, že opravu je nutné provést co nejdříve, protože přemostění určené pro pěší a cyklisty se může zřítit, stejně jako se to stalo Trojské lávce v roce 2017, kdy utrpěli čtyři chodci těžkou újmu na zdraví.

„Není vyloučeno, že lávka bude nakonec zbořena. Uvidíme, jak si na tom stojí nosná konstrukce. To se ukáže až po odstranění krytu,“ řekl místostarosta Nunvář. Projekčně je na generální rekonstrukci vše připraveno, práce by měly začít na jaře a skončit ve stejném období příštího roku. Náklady jsou podle odhadů necelých 11 milionů korun.

Psali jsme:

Uzavřenou lávku je nutné obejít po opačné straně ulice.
Chrudimští chodci přišli o další lávku

Lidé však volají i po obnově oblíbené lávky na Jungmannově nábřeží. Naproti Úzké ulici na Jungmannově nábřeží je stále 'staveniště', ale nic se na místě neděje. Spor řeší právníci.Naproti Úzké ulici na Jungmannově nábřeží je stále 'staveniště', ale nic se na místě neděje. Spor řeší právníci.Zdroj: Deník/Romana Netolická

„Mrzí mě, že se opět nepostaví ta zbořená lávka na Jungmannově nábřeží naproti Úzké ulici. Chodili jsme tudy do kina nebo do školky. Takhle musíme jít kus cesty k dalším mostům,“ povzdychla si 36letá Martina, která s rodinou bydlí v jednom z paneláků u řeky Chrudimky.

Takových lidí je víc, ale jak vedení města zdůraznilo, přednost před výstavbou lávky dostanou mosty v havarijním stavu. Kromě přemostění městského okruhu v Moravské ulici po opravě už volá i most v Malecku.

Vstup na lávku znemožňuje pletivo.
Oprava lávky je v nedohlednu, město nesehnalo projektanta

Lávka v Úzké ulici byla pro pěší uzavřena v září roku 2018, důvodem bylo zborcení části nábřežní zdi řeky Chrudimky. Původně se počítalo s brzkou opravou, ale nakonec nechalo město následující rok v létě konstrukci vážící dvacet tun odstranit.

Na novou výstavbu je vše připraveno, bude však muset počkat. Důvodem jsou nejen důležitější rekonstrukce chrudimských mostů, ale i spor města a firmy, která má přeložit kabely telekomunikačních sítí. Obě strany se přou o to, kdo z nich tyto práce zaplatí.