Postupně hodlá oprostit od závislosti na dešťové kanalizaci všechny své nemovitosti. První vlaštovkou je Mateřská škola Svatopluka Čecha a kino, odkud bude voda částečně stažena do řeky současně s odvodněním sklepa. Veřejné toalety u divadla jsou už napojeny na náhon.

Chrudimský starosta František Pilný řekl, že množství vody se počítá podle koeficientu, tedy bez skutečného měření. Město platí i za to, že se po dešti voda vsákne do trávníku.

„Na problém jsem přišel v okamžiku, kdy jsme začali řešit odtok spodní vody právě v MŠ Svatopluka Čecha a chtěl jsem napojit odtok dešťovky do řeky. Zjistil jsem, že Vodárenské společnosti posíláme ročně kolem milionu korun, což je obrovská částka,“ říká starosta.

Na svém facebookovém profilu zároveň vyzval občany, aby se k problému vyjádřili a případně se k jeho návrhu řešení připojili. Ukázalo se, že nejen město, ale i majitelé soukromých nemovitostí platí za svod dešťovky do kanálu velké částky.

„Při podnikání jsem platila nemalou částku za odvod dešťové vody do veřejné kanalizace. Využila jsem možnost jímek na našem pozemku a vodu tam svedla. Ta se zde postupně vsakuje a já tím za deset let mnoho financí ušetřila,“ napsala starostovi podnikatelka Helena Ličková.

BEZ ZÁVISLOSTI

Radnice chce postupně oprostit od závislosti na kanalizaci všechny své nemovitosti. První vlaštovkou je MŠ Svatopluka Čecha a kino, odkud bude voda částečně stažena do řeky současně s odvodněním sklepa. Veřejné toalety u divadla jsou už napojeny na říční náhon.

Obžinky se nelíbily, teď to budou dožínky
Obžinky se nelíbily, teď to budou dožínky