Historická a letopisecká komise rady města navrhla, aby prostor u nádraží připomínal osobnost vlastníka chrudimského obuvnického podniku Bedřicha Leopolda Poppera (1866 – 1941). Tento průmyslník vynikal obchodním duchem, před první světovou válkou se v jeho továrně vyrábělo 2400 párů bot denně. Jako první v celém Rakousku-Uhersku zavedl úplnou strojní výrobu a jeho obuv mířila do celého světa. Továrna, ve které v novodobé historii už desítky let sídlí chrudimská firma Evona, stojí těsně pod vlakovým nádražím, a tak je název Popperovo náměstí výstižný.

„Když město vloni nákladem 1,7 mil rekonstruovalo hrobku rodiny Popperovy, na kolaudaci jsme pozvali i jejich potomky. Přijeli manželé Kožmínovi, kteří vzpomínali, jak tady žili a paní vyprávěla o rodičích a prarodičích. A tehdy mě napadlo pojmenování nového náměstí,“ říká chrudimský starosta František Pilný, s jehož nápadem starosty souhlasila i historická a letopisecká stanice při radě města.

Na Popperově náměstí nebude nikdo mít trvalý pobyt

Nové náměstí se protáhne od vlakového nádraží až k podchodu k gymnáziu, ale stávající průjezdní ulice ČSA zůstane zachována. „Nechtěl jsem, aby si lidé žijící v této ulici museli hromadně měnit doklady. Na budoucím Popperově náměstí nikdo trvale nebydlí,“ vysvětlil starosta. Tak bude podle jeho slov i jasné, že vlaky a autobusy vyjíždějí a přijíždějí na zastávku „Popperovo náměstí“ a nebudou se plést hlavy přespolních stanovištěmi autobusů v ulici ČSA.

Dominantou prostoru bude kašna. Podle návrhu pražského Atelieru K2 architekta Jiřího Poláčka se na její výrobě podílejí zruční kameníci z Kamenné u Budišova na Vysočině. Ze čtyřicetitunového polotovaru žluté mrákotínské žuly pod jejich rukama vzniklo dílo s váhou dosahující šesti tun o průměru tři metry.