‚‚Ten sjezd zde dává smysl i vzhledem k tomu, že se poblíž nachází centrum sociálních služeb, kde je poměrne dost seniorů. Pravidelně jsem zde potkával několik klientek tohoto zařízeni s choditky, jak čekaly na pomoc kolemjdoucích. Ulehčilo by to zivot jak vozíčkářům, tak i maminám s kočárky," napsal do diskuze Chrudimák Marek.

Z jedné strany schody, z druhé rovná plocha, to zní logicky. Jenže podle radního zodpovědného za investice Aleše Nunváře to možné není, i když se město náhradou schodů za nájezd pro imobilní občany zabývalo opakovaně. ‚‚Vždy nám bylo projektantem řečeno, že to vzhledem k normovým požadavkům z Odboru dopravy nelze," uvedl Nunvář.

Přednesl dvě zvažované varianty řešení schodů. První spočívá v mírném sklonu nájezdu, ale ten by musel být velmi dlouhý a masivní. Zasáhl by do samotného chodníku, který by se musel přeložit do vozovky. Ta ale musí mít dostatečnou šíři pro obousměrný provoz, takže ja tato varianta nerealizovatelná.

Nájezd pro vozíčkáře by mohl být strmější, ale odbor dopravy tuto zvažovanou možnost okamžitě zamítl s ohledem na nové normy. ‚‚Odbor dopravy je výkon státní správy, ten má právo veta. Samotného mě to štve," zdůraznil radní Aleš Nunvář.

Obchodní centrum Kateřina, dříve Borzna, je bezdomovci vyhledávané.
Každoroční problémy v Chrudimi začínají. Bezdomovci jsou opět na scéně

Debata o životě ve městě bez bariér se netýkala jen schodů na nábřeží Karla Čapka. Své názory řekli i samotní vozíčkáři nebo ti, kteří s imobilním člověkem žijí. ‚‚Mohu posloužit svým invalidním vozíkem, já ho momentálně díkybohu nepotřebuji. Mile ráda ho zapůjčím radním a mohou si to vyzkoušet na vlastní kůži," napsala Veronika při vzpomínce na cestu vozíkem z nábřeží do restaurace Alfa na zmrzlinu. ‚‚Víckrát jsem to neabsolvovala," dodala.

Chrudimský deník už před patnácti lety mapoval, jak se ve městě žije vozíčkářům a maminkám s kočárky. Lidé hodně kritizovali cestu od sídliště U Stadionu k nemocnici, která jim kvůli vysokým obrubníkům dělala velké problémy.

V roce 2009 se o zmapování pastí na vozíčkáře pokusili žáci Základní školy Dr. J. Malíka. Na zapůjčených invalidních vozících objevili řadu obtížně překonatelných, nebo pro vozíčkáře přímo nedostupných míst. Někde byly příliš vysoké obrubníky, jinde sice byly nájezdy pro vozíčkáře, ale chyběl přechod. Výjimečně se objevila coby překážka lampa, občas vadily díry v chodníku či chybějící nájezdy. Psali jsme ZDE a ZDE.

Vytvořit Chrudim laskavou k imobilním lidem ještě potrvá. ‚‚Snažíme se, aby byl pohyb vozíčkářů v trasách kolem bezbariérový. Pokud byste věděli o místě, které by potřebovalo z pohledu vozíčkáře úpravu, vyfoťte mi ho a zašlete na ales.nunvar@chrudim-city.cz. Takhle mi už přišel podnět na úpravu křižovatky u Centrálu, který již prověřujeme," vyzval radní Nunvář.

Mohlo by vás zajímat: Černobílý fotograf Jan Kočičák Kočí má další trofej, dostal krajskou Cenu médií

Zdroj: Petr Lichtenberg