Na vině je současná epidemiologická situace. „Zákaz středečních a sobotních trhů platí do odvolání,“ uvedl tiskový mluvčí chrudimské radnice Aleš Prokopec. Zrušení pravidelných nedělních trhů oznámil i starosta Valů u Přelouče Dušan Doležal.

V zoufalé situaci jsou v těchto dnech pěstitelé zeleninové a květinové sadby, kteří přišli o své zákazníky. Patří mezi ně i Jiří a Monika Pasekovi z Dolů u Luže, kteří pěstují houby. Hlívy ústřičné, žampiony, portobella nebo shiitake jejich firma vyprodukuje několik tun týdně. „Trhy jsou zavřené, není komu prodávat. Právě jsme se vrátili ze Skutče, ale z náměstí nás vykázali. Přitom tam nebylo víc než třicet lidí,“ řekla včera Monika Paseková.

Když si manželé na důsledky republikového stavu nouze postěžovali na facebooku, zvedla se velká vlna solidarity. „Ozvali se zájemci z celé republiky. I když nemáme možnost houby posílat poštou, hodně lidí přislíbilo, že k nám přijedou a nakoupí si přímo na místě. Otevřeno máme i v sobotu, a to až do večerních hodin, tak snad se něco prodá,“ doufá Monika Paseková.

Čerstvé houby, jak ujišťuje, se v žádném případě vyhazovat nebudou. K jejich uchování poslouží sušička. Třeba prášek z hlívy ústřičné je velmi zdravým a léčivým doplňkem stravy.Pasekovi suší všechny druhy pěstovaných hub a prodávají je také ve formě kapslí, které se lépe polykají.