Parkoviště je koncipováno na sedmdesát míst, což by mohlo pomoci zejména lidem, kteří žijí v prvním podélném domě u silnice a každý den marně hledají místo pro svá auta. Situace už je neúnosná, vozidla stojí na trávě, v zákazu, na chodníku.

Parkoviště vyplní prostor mezi ulicí Milady Horákové, železniční tratí, Tescem a výjezdovou stanicí záchranky. Podívejte se na mapu a plánek.

"Nejde tam kvůli parkujícím autům projet s kočárkem a ani člověk s chodítkem nemá šanci. Kdyby alespoň byly před vchody žluté kříže, ale bohužel nejsou. Je tam zákazová značka a šmitec. Hasiči se tam nedostanou vůbec. Když je nutná pomoc při transportu pacienta, tak musí nechat auto na hlavní silnici a potom to doběhnout do domu. Sanity mají také velké problémy," řekla Deníku Eva, která má v domě staré rodiče.

Plán parkoviště (pro větší rozlišení rozklikněte):

Plán parkovištěPlán parkovištěZdroj: František Pilný

Investorem rekonstrukce ulice Milady Horákové je Ředitelství silnic a dálnic, ale město se na ní bude také finančně podílet. Radnice tvrdí, parkoviště bude moci být postaveno díky tomu, že se jí podařilo některé zakázky vysoutěžit levněji, než se původně počítalo. Skutečností však je, že nabídkové ceny silničních staveb jsou v posledních letech obecně mnohem nižší, než počítaly projektové dokumentace.  

Na svízelnou situaci upozorňují obyvatelé domů v sídlišti už dlouhou řadu let. Na jejich popud se uskutečnilo noční sčítání parkujících aut, které si vzali na starost městští strážníci a několik úředníků. "Zjistili tehdy, že dvacet procent vozidel parkuje nelegálně na chodnících a trávě," vzpomněl chrudimský starosta František Pilný.

"Parkoviště se mělo začít stavět v příštím roce, ale když se ušetřily peníze na výstavbu chodníků, začneme hned teď na jaře. Bude z počátku v provizorním stavu, tedy bez asfaltu, teprve dodatečně ho dofinalizujeme," uvedl místostarosta města Zdeněk Kolář.

Parkoviště vyplní prostor mezi ulicí Milady Horákové, železniční tratí, Tescem a výjezdovou stanicí záchranky.

Psali jsme již:

Chrudimská parkoviště jsou zcela zaplněna v sídlišti U Stadionu i u sportovní haly.
Zoufalství řidičů v Chrudimi musí podle čtenářů Deníku vyřešit parkovací domy

Parkoviště postaví firma M-Silnice, rozpočet činí 3,5 milionu korun. Tato částka se pokryje z úspor a město tak doplatí jen 150 tisíc. Na místě bývalého, kůrovcem zničeného lesíku vznikne parkoviště, do kterého se bude sjíždět z hlavní silnice. Vystavěná cesta bude zároveň příchozí pro budoucí vlakovou zastávku, která je už dlouho v plánu nejen města, ale i Správy železnic. Plán počítá i s ostrůvkem uprostřed silnice kvůli bezpečnějšímu přecházení z parkoviště.

Parkovištěm pro 70 aut ale záměr města nekončí. Původní plán výstavby soukromých garáží platí. "Nic se nezměnilo, místo tam je. Uvidíme, jaký bude zájem," řekl starosta Pilný.

Umístění parkoviště (obrys červeně, pro větší rozlišení rozklikněte):

Umístění parkovištěUmístění parkovištěZdroj: mapy.cz