Svou reakci Chrudimskému deníku poskytl i starosta města Hlinska Miroslav Krčil: „Vnímám to jako neskutečně brutální a zbabělý útok. Myslím, že by měla Evropa velmi důrazně zareagovat. Končí éra prázdných slov, teď je čas na éru činů."

Francouzská zástava  zavlála v souvislosti s teroristickými útoky na náměstí v Opočně. Podorlické město je partnerem pařížského Puteaux, kde žil a zemřel slavný opočenský rodák malíř František Kupka.

Kompletní a aktuální zpravodajství Deníku o teroristických útocích v Paříži najdete ZDE!

Senátor Jan Veleba: "Už to začíná - pane prezidente a pane premiére konejte"

V Senátu Parlamentu ČR jsme ve středu museli poslouchat bláboly senátorů Lásky a Wagnerové, jak my čeští politici hloupě uvažujeme o uprchlících, jak máme být hodní i na ty, kteří spáchají u nás trestný čin a za čtyři dny na to je v Paříži přes 150 mrtvých, zákaz vycházení a obsazené hranice. Wagnerová navíc pravila, že ona chce žít v Evropě a ne někde na východě.

K současné katastrofální migrační krizi jsem napsal několik článků, odpovídal jsem mnoha lidem a v nich byla vždy moje prognóza, že je otázka času, kdy to v Evropě bouchne a že to bouchne brzy. Přišlo to dnes o půlnoci v Paříži a výsledek je 120 popravených francouzů. U nás zrovna včera Karel Schwarcenberg žvanil jak se stydí za naši zemi a Dientsbier jak je islám mírumilovný, jak se ho nemáme bát a jak si máme vzít ročně dvacet až třicet tisíc uprchlíků. Madam Merkelová se asi dvě hodiny před pařížským masakrem chvástala, jak má vše pod kontrolou, jak to zvládnou a jak jsou v koaliční vládě jednotní.

Nemá smysl a je ztrátou času dál a neustále rozebírat vzniklou migrační katastrofu, kterou způsobili nekompetentní a nezodpovědní eurolídři v čele právě s Merkelovou. Je třeba konat – okamžitě a nekompromisně.

Chci proto jako ústavní činitel jménem svých voličů a jménem všech lidí, za které se kníže stydí, požádat prezidenta republiky Miloše Zemana a předsedu vlády Bohuslava Sobotku, aby se sešli a dohodli koncept obrany pro naši zemi. Jako první opatření žádám zavést okamžité důsledné kontroly na hranicích.

Pane prezidente a pane premiére konejte, prosím vás o to!

Jan Veleba, senátor

Oběti masakru uctili v Pardubicích na schodech divadla

Logo fotky hokejového klubu Dynamo Pardubice přebarvené francouzskou trilkolorou.Pardubice „Tohle je islám v jeho pravě podobě." Tak páteční teroristické útoky Islámského státu v Paříži vnímají představitelé pardubické pobočky organizace Blok proti islámu.

Logo fotky hokejového klubu Dynamo Pardubice přebarvené francouzskou trilkolorou.
Logo fotky hokejového klubu Dynamo Pardubice přebarvené francouzskou trilkolorou.Autor: Facebook

Uctít oběti pařížského masakru se antiislamisté rozhodli v sobotu odpoledne na pardubickém náměstí Republiky. „Na schodech divadla jsme instalovali nápis: Nezapomeneme na 250 tisíc obětí džihádu," uvedl Martin Duben z organizace Blok proti islámu.

Právě tato skupina svolává na státní svátek 17. listopadu na pražské Hradčanské náměstí demonstraci na podporu názorů prezidenta Miloše Zemana, který dlouhodbě vystupuje proti radikálním islamistům. Lze očekávat, že události, které se staly ve Francii, podstatně zvýší účast na chystané demonstraci.

Výrazně antiislámský a protiuprchlický nádech měla i sobotní akce na náměstí Republiky. „Za tuto tragédii mohou multikulturalisté, kteří sem muslimské uprchlíky pozvali," nechal se slyšet Martin Duben, který se snažil na nebezpečí radikálního islámu upozornit třeba publikací Právo šaría pro nemuslimy.

Kromě skupin bojujících proti islámu ovšem po celý víkend vyjadřovali soustrast obětem i běžní lidé. Pařížské útoky doslova ovládly sociální sítě. Podporu lidé vyjadřovali heslem Pray for Paris nebo přebarvením profilové fotky na Facebooku francouzskou trikolorou (viz foto profilové fotky hokejového klubu Dynamo Pardubice). 

Teroristický útok v Paříži se dotýká i Rychnovska

Rychnovsko - Nejen ve Francii jsou lidé otřesení příšernými činy islamistů, kteří zde v pátek připravili o život více než sto lidí a stovky jich zranili.

Opočno, jehož partnerským městem je francouzské Puteaux, které je de facto jednou z částí Paříže, vyjádřilo hluboký smutek a soustrast. Vedení Puteaux posílá Opočno dopis, ve kterém vyjadřuje svou soliaritu i rozhořčení nad barbarským útokem. Ve městě dnes vlaje francouzská vlajka (viz galerie). Více se dočtěte ZDE!