Kromě Chrudimi to jsou ještě Litoměřice, přičemž Chrudim je jediným sídlem v republice, které kategorii A obhájilo již podruhé.

„Velmi nás potěšilo vyjádření paní ministryně Šlechtové, že Chrudim je příkladné město, které bere udržitelný rozvoj vážně," uvedl tajemník chrudimského městského úřadu František Chmelík a dodal: „Přijímáme výzvu, abychom v této iniciativě nepolevovali, protože kategorie A mj. zvyšuje i naše šance při získávání prostředků, které bude ministerstvo pro místní rozvoj realizovat v rámci IROP."

K jeho slovům se připojil starosta Petr Řezníček: „Rád bych poděkoval všem zaměstnancům našeho úřadu, jejichž práce si vážím, a kteří tyto principy naplňují v rámci řízení jednotlivých odborů. Každý z nich má zásluhu na tom, že jsme se opět umístili na bedně." K ocenění získala Chrudim také 5000 korun na výsadbu nové zeleně. Podle slov starosty se za ně pořídí mimo jiné strom, aby na tento moment upomínal.

Aby Chrudim kategorii A udrželo, musí každoročně procházet auditem, v němž odborníci hodnotí například životní prostředí, zdraví, udržitelnou výrobu a spotřebu. V roce 2013, kdy město dosáhlo na nejvyšší příčku poprvé, měli hodnotitelé čtyři výtky z deseti, letos se to podle slov koordinátorka projektu Zdravé město v Chrudimi Šárky Trunečkové podařilo snížit na dvě. Komisaři měli připomínky k dopravě a místní ekonomice a podnikání.

Chrudim však neusíná na vavřínech. V letošním roce například nechává zpracovat jako první město v republice možnosti adaptace na klimatické změny. Analýzu zaplatila Národní síť zdravých měst a odborníci v ní hledají možnosti, jak ve městech co nejlépe připravit život na postupně se oteplující klima a především sucha. „Jak zařídit, abychom zbytečně neodváděli dešťovou vodu, jak zlepšit výsadbu zeleně, aby poskytovala stín," zmiňuje cíle analýzy Šárka Trunečková. Dokument by měl být hotový v únoru.