Pavel Kobetič hledal v různých záznamech, například ve starých zápisech ze zasedání městských zastupitelstev. Jména čestných občanů jsou zapsána v před několika lety vydané drobné publikaci, ale jsou obsažena i ve Vlastivědné encyklopedii Chrudimě. „Otázkou je, co jsou to kontroverzní čestní občané. Například Klement Gottwald tento titul získal v roce 1946, kdy byl ještě předsedou vlády. Antonín Zápotocký ho obdržel v roce 1949 jako předseda vlády a Ústřední rady odborů.
Čestným občanem města Chrudimě se v červenci roku 1945 stal Josif Vissarianovič Stalin, který byl tenkrát předsedou Rady lidových komisařů Sovětského svazu,“ jmenuje Pavel Kobetič některé poválečné čestné občany. Posledním „předsametovým“ chrudimským titulem byl obdarován v roce 1988 Michail Timofjejevič Domnenko, příslušník partyzánského pluku Ludvíka Svobody, který se podílel na osvobození města Chrudimě.
Jak místostarosta Kobetič tvrdí, tituly se neodebírají. Patří k historii města. „Udělali to jen nacisti, a to v případě Edvarda Beneše. Ten se stal čestným občanem města Chrudimě v roce 1936, pak mu byl odebrán a v roce 1945 vrácen,“ vysvětluje. „Nejčerstvějšími“ čestnými občany jsou slavní rodáci: lékař Zdeněk Dientstbier a mezzosopranistka Dagmar Pecková. Těm v roce 2005 město věnovalo titul u příležitosti 950. výročí první písemné zmínky. Dientstbier se narozdíl od Peckové zúčastnil slavnostní ceremonie a rád na své dětství v Chrudimi zavzpomínal.