„Sladovny zůstanou dál osiřelé, protože majitel pro ně nemá využití. A investor bude ve městě hledat jiné místo pro obchodní centrum,“ komentuje situaci místostarosta Málek. K jeho návrhu už před týdnem nezaujala rada města žádné stanovisko, nyní své „ne“ řekli i zastupitelé. „Tato lokalita je velmi cenná. Většinový názor je, že se celé území včetně areálu Zemědělského zásobování a výkupu vyřeší v novém územním plánu,“ uvádí starosta Chrudimě Jan Čechlovský. Zdá se, že vedení města výstavbě dalších obchodních domů a center nepřeje. Zastupitelé totiž odmítli i žádost o změnu územního plánu v lokalitě za Kauflandem, kde mohla vzniknout velkoprodejna smíšeného zboží. „Tím už je, myslím, velmi zřetelně řečeno, že nechceme připustit výstavbu obchodních domů všude, kde si developeři usmyslí,“ zdůrazňuje starosta Čechlovský.

Při pondělním zasedání však chrudimští zastupitelé odmítli i dalších několik návrhů změn územního plánu. Mnohé se týkaly bytové výstavby, například v sídlišti Na Větrníku nebo na rohu Malecké a Družstevní ulice. Neprošla ani pivnice v Evoně.

Vícepodlažní bytová výstavba v sídlišti Na Větrníku se realizovat nebude, zastupitelé jsou proti. Změnu územního plánu neodsouhlasili ani v případě výstavby rodinných domů naproti letišti směrem na Kometu.

Stejná situace je i v případě hlasování o vícepodlažní bytové výstavbě v Malecké ulici, také zde návrh neprošel. Jediné, s čím zastupitelé souhlasili, byla změna územního plánu v případě izolační zeleně v průmyslové zóně Západ a vícepodlažní bytová zástavba v sídlišti Skřivánek.

Na hlasování o jednotlivých změnách se podle mínění zástupců vedení radnice mohla projevit i skutečnosti, že na pondělním zasedání zastupitelstva chyběli čtyři koaliční poslanci. Možná proto výstavba čtyřpodlažních bytových domů Na Větrníku jen těsně neprošla. „Každá z lokalit je hodně diskutabilní. Třeba navrhovaná výstavba u letiště vzbudila značnou debatu. Nesouhlas s ní projevili členové místního aeroklubu,“ říká starosta města Jan Čechlovský.

Zastupitelé neodsouhlasili ani změnu územního plánu, díky které by se mohla v areálu Evony postavit pivnice se vchodem od Fibichovy ulice. I v tomto případě byl plán provázen protestem, tentokrát ze strany obyvatel okolních domů, kteří měli obavy z hluku a nepořádku.

Navrhovatelé změn v územním plánu zřejmě budou výsledkem pondělního zasedání zastupitelstva zklamáni. To se ale netýká budoucí vícepodlažní zástavby v sídlišti na Skřivánku, jež hlasováním prošla. Vedení města chce celé území řešit koncepčně, nestojí o žádnou živelnou výstavbu.

Na dostavbu sídliště, které patří k nejklidnějším a nejmalebnějším v Chrudimi, už existuje projektová studie. Developerská firma zde má zájem postavit desítky bytových i rodinných domů v cenově přijatelné výši. Myslí i na sportoviště, centrum pro seniory a další vybavení, jež by obyvatelům Skřivánku zpříjemnilo bydlení.