„Záchranka“, která sídlí ve vlastních prostorách ve dvoře chrudimské nemocnice, se nyní nazývá Územním odborem ZZS Pardubického kraje. Ředitel Pavel Fila tvrdí, že se přesud pod „křídla“ centrální organizace pacientů negativním způsobem nedotkne. „Naopak dojde ke značným změnám k lepšímu. Například tolik diskutované dojezdové časy sanitních vozů se zkrátí, protože zmizí dosavadní hranice okresů.

Třeba na Prosečsku bude moci jezdit záchraná služba z Vysokého Mýta, která to tam má pouhých šest kilometrů,“ vysvětluje Pavel Fila. Ani pro pacienty z Hlinska a okolí se formální spojení Zdravotnických záchranných služeb pod jednu organizaci nedotkne. „V současné době tam plánujeme vyhotovit určité stavební úpravy. Chceme toto pracoviště sjednotit a už o tom jednáme s vedením města,“ pokračuje ředitel Fila.

Záchranka přechází pod pardubickou centrálu, stejně jako to učinili chrudimští profesionální hasiči. Číslo tísňové linky 155 zůstane i po otevření operačního střediska v Pardubicích stejné. „Může se stát, že se lidé z Chrudimska budou cítit zmateni, až se jim ozvou Pardubice, ale časem si jistě zvyknou,“ míní Fila. Další z možností kontaktu na záchranku je číslo 112, které obsluhují hasičští záchranáři.