Chystaný kontakt s Palestinci lze označit jen za prvotní oťukávání dvou navzájem odlišných světů, jde spíše o jakési nesmělé námluvy.

„Iniciativa vzešla z palestinské strany a starosta města Tubas chtěl přijet už vloni na podzim, což jsem mu tehdy ještě rozmluvil," připomněl nedávno chrudimský starosta Petr Řezníček. Palestinci tak dorazí nasát atmosféru středoevropského okresního sídla až na zdejší květnové setkání chrudimských partnerských měst.

Mešitu? A proč?

Otázku po smysluplnosti možného partnerství si mezitím položil opoziční zastupitel Roman Málek. „Nechci předem kontakty s palestinským městem odmítat, ale bylo by dobré nejdříve si ujasnit, co od sebe můžeme reálně očekávat. Například v kulturní oblasti bychom se asi nesešli, v sociální oblasti zas bude v jejich zemi úplně jiná legislativa, takže tam by výměna zkušeností zřejmě nefungovala. Ale umím si představit, že bychom Palestincům předávali třeba své zkušenosti z oblasti nakládání s odpady a tak podobně. Těch styčných ploch by se snad dokázalo najít víc," přemítá Roman Málek. „Spíš než na klasické partnerství bych to ale viděl jen na formu jakési volnější spolupráce," dodává ještě.

Mezi Chrudimáky se ale objevují i jasná odmítnutí, jež pramení nejen z velké vzdálenosti měst, ale i ze značné odlišnosti obou kultur a mentalit. „Jako že bychom tu postavili mešitu. A na co? Vždyť je to hloupost," míní například jeden ze zástupců mladší generace.

Někteří diskutující si myslí, že vazbami na palestinské město Tubas by Chrudimští mohli mohli zčásti poškodit jiné fungující spojenectví. „Domnívám se, že naším dlouholetým partnerem je v této části světa Izrael, a nikoliv Palestina," říká bez obalu Chrudimák Jiří Stuna.

Těžko se odmítá

Méně rezolutně to vidí jiná Chrudimačka: „Moc si takovou spolupráci neumím přestavit. Ale myslím, že jsme v pozici, kdy oni mají pocit, že se mohou od nás něco naučit. A to se těžko odmítá…" přemítá žena.

„Je to jen gesto," říká pak jeden dalších oslovených.

Souhrnně z odpovědí plyne, že Chrudimští si drží od obyvatel jen částečně mezinárodně uznávaného státu Palestina celkem patrný odstup.

Naproti tomu připomeňme, že dolaďované partnerství s chorvatským městečkem Motovun je, v Chrudimi přijímáno bez větších výhrad. Zde ovšem platí, že obě sídla spojuje kromě osobnosti nejznámějšího chrudimského rodáka Josefa Ressela také geografická, kulturní a náboženská blízkost. Podpisu smlouvy tak nebrání vůbec nic.