„Emil Zátopek se vepsal i do dějin a historie našeho města,“ připomněl ve svém proslovu chrudimský starosta František Pilný. Zmínil tak skutečnost, že slavný olympionik do Chrudimi zavítal v roce 1955 poté, co byl stadion v ulici V Průhonech u řeky Chrudimky podle něj pojmenován.

Tak to zůstalo až do roku 1969, kdy se světově známý a obdivovaný atlet znelíbil komunistickému režimu. I když potom nesl názvy Letní stadion nebo Atleticko-fotbalový stadion, Chrudimáci se drželi tradice.

Sobotní shromáždění a odhalení sochařského portrétu provázel chvílemi déšť, ale i tak to byla slavnostní chvíle. Program trval až do večera.
Už žádný stadion AFK. Návrat Emiláku se slavil ve velkém. Podívejte se ve videu

„Sportovali jsme na Emiláku, chodili do Emiláku na pivo. Nezbavili jsme se Zátopka a je fajn, že jsme se k němu vrátili,“ řekl sedmačtyřicetiletý Martin, který slavnostní událost sledoval se svými dětmi.

Vítězství člověka ve věčném zápase

Sochař Jaroslav Brož, který je autorem Zátopkovy busty, se podepsal do kroniky místních sportovců a společně se starostou odhalil Zátopkův sochařský portrét. „Hlava výtvarně není až tak problematická záležitost. Jiná věc je postavit celou figuru. Chtěl jsem dosáhnout toho, aby socha byla symbolem vítězství člověka v tom věčném zápase a úsilí o existenci lidského rodu tady na zemi,“ řekl Brož, který je mimo jiné autorem Zátopkovy sochy, jež stojí v parku Olympijského muzea v Lausanne nebo u sídla Českého olympijského výboru v pražských Vinohradech.

Emil Zátopek, který se narodil 19. září 1922, byl jedním z nejvýznamnějších sportovců české historie. Na olympijských hrách v Londýně a Helsinkách v letech 1948 a 1952 získal čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Trojnásobný vítěz ankety o nejlepšího sportovce světa byl v roce 1999 vyhlášen českým olympionikem století. Zemřel v listopadu 2000.
Jeho žena Dana se narodila ve stejný den jako on ve Fryštátu, nynější části Karviné. Olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952 zemřela ve věku 97 let.

Nejnovějším Brožovým ztvárněním Zátopka, a to z bronzu, se od pátku pyšní město Kopřivnice, kde slavný olympionik poprvé spatřil světlo světa. „Socha Emila Zátopka má být trvalou a důstojnou připomínkou, že se slavný olympionik narodil v našem městě a my jsme na to náležitě hrdí,“ uvedl starosta Kopřivnice Miroslav Kopečný.

Přejmenování chrudimského atletického stadionu odhalením sochařského portrétu neskončilo. Až do večera byl otevřený stadion se Síní slávy, sportovci všeho věku si potom zaběhali etapový maraton a zapsali se tak za přítomnosti zástupce agentury Dobrý den do České knihy rekordů. Ťopkova olympiáda, koncert Pavla Callty a promítání filmu Zátopek dokreslily slavnostní ráz sobotní společensko-sportovní akce.

Vizualizace sochy Zátopka, která bude stát v centru Kopřivnice, jeho rodného města. Bronzové dílo v životní velikosti vytvořil akademický sochař Jaroslav Brož z Chrudimi.
Chrudimskému stadionu se vrátí Zátopkovo jméno. Po 53 letech

Vedení města na návrh místního sportovce Mirka Štěpánka poměrně dlouhou dobu urgovalo správní radu Nadačního fondu Dany a Emila Zátopkových o udělení souhlasu. Písemné svolení Dany Zátopkové k němu přispělo, ale nemělo definitivní platnost. Ve čtvrtek 12. května celý proces skončil podpisem dvou členů správní rady s tím, že nadační fond schvaluje nový název areálu, který zní Letní stadion Emila Zátopka. Stejně, jako tomu bylo v letech 1954 až 1969.

"Hnízdo" bezdomovců poblíž kruhové křižovatky u obchodního domu Lidl v Chrudimi. Ilustrační foto
Jak se zbavit chrudimské bezdomovkyně? Běžte na policii, vyzval starosta