„Líbilo by se mi, kdyby nějaký kropicí vůz občas projel městem. Ještě nikdy jsem ho tu vlastně nezahlédla v akci,“ pátrá v paměti mladičká Chrudimačka Kateřina Kusá. Za pravdu jí dává i její kamarádka Nikol Stuchlíková.

„Bylo by dobré zajistit kropení hlavních silnic, především od Masarykova náměstí přes Palackého třídu na ulici Obce Ležáků. Jedná se o místa s nejvyšším počtem chodců podél hlavní silnice, kde nákladní automobily velmi víří prach a špínu. Přitom jde o místa s velmi malým podílem zeleně,“ míní jiná Chrudimačka.

Připojuje se i návštěvnice města Miloslava Flídrová: „Neříkám, že bez kropení nelze být. Ale je příjemné, když se člověk může alespoň na chvíli osvěžit. Protože asfalt, který dnes na vozovkách převažuje, to je tedy 'dílo'. Nejlépe mi bývá ve vydlážděných ulicích, protože kámen se nikdy tolik nerozpálí,“ dodává žena.

Současná podoba budovy.
Přestavba Kabeláčova mlýna se už projektuje

Ředitel Technických služeb Chrudim Zdeněk Kolář ale ujišťuje, že se na kropení ulic nezapomíná. Zároveň vysvětluje, proč nemůže být tak časté, jak by se mnoha Chrudimákům líbilo. „Kropení silnic se provádí v tropických dnech, kdy venkovní teploty přesáhnou třicet stupňů. Vzhledem k nedostatku vláhy máme zpravidla náš jediný kropicí vůz s dvanáctikubíkovou cisternou podle požadavků města prioritně vytížený k zalévání stromů a okrasné zeleně. Pokud bude dostatek vláhy, přistoupíme v tropických dnech opět i ke kropení komunikací,“ říká Zdeněk Kolář.

Jde tedy trochu o paradox, podle něhož se zřejmě ulice v Chrudimi mohou kropit jen během krátkého období po případných deštích. Jen tehdy totiž vláha nechybí rostlinám. Za déletrvajícího sucha dostane přednost zeleň – a lidé mají smůlu. A že je toho žíznivého býlí poměrně dost! Kromě záhonů v centru města jde například o zeleň v Čáslavské ulici, o výsadbu v ulici Strojařů nebo v dalších obvodových a místních částech.

Kropení nicméně není „jen“ o chvilkovém příjemnému pocitu, neboť při něm dochází například ke smytí zvýšeného množství nahromaděného prachu z ulice do kanalizace. Kropení zároveň pomáhá i proti přízemní vrstvě škodlivého ozónu. 

Místnost kamerového dohledu Městské policie Chrudim.
Kamera pohlídá auta parkující Na Šancích