„Byla to hrůza. Lilo jako z konve, brzy se přidalo také mohutné krupobití,“ uvádí licibořický strarosta Jiří Blažek. „S deštěm máme u Šiškovic letité problémy. Tentokrát to odnesly tři stodoly, ploty a cesty. Na vině je také hospodaření společnosti Agro Liboměřice. Zemědělci by neměli na splachem ohrožené pozemky vysévat kukuřici. Tato plodina nedokáže přívaly vody zastavit. To se znovu ukázalo,“ míní licibořický starosta. Podle Blažka je s Liboměřickými těžká dohoda. „Jenže lidé pak nadávají mně, že nedovedu jejich zájmy obhájit,“ uzavírá Blažek. Liboměřičtí družstevníci se sídlem v Mladoňovicích – Pohledu se odpovědnosti brání. „Pozemek o kterém se hovoří není na příkrém svahu. Během pěti minut ale spadlo padesát milimetrů vody, to je těžké,“ vysvětluje ředitel společnosti František Paulus.

O vydatnosti deště v lokalitě mají zemědělci přesné údaje. „Srážky měříme jen kousek odtud, u Smrkového týnce. Spadlo opravdu padesát milimetrů za několik minut. Následkům takového lijáku nedokáže zabránit nikdo, to je prostě příroda,“ uzavírá ředitel agropodniku.

Ihned po dešti voda s bahnem zvýšila hladinu Licibořického potoka, vtrhla do potoka Okrouhlického a u Svídnice se nakonec vlila do koryta Chrudimsky. Obyvatelé nad Svídnicí a dále proti proudu tak byli o pohled na východočeskou „Žlutou řeku“ ochuzeni.“