Termín demolice lávky není znám, město čeká na harmonogram od zhotovitele stavby. "Ideální termín je takový, aby byl do začátku jarních prázdnin, které začínají 11. března," řekla Deníku Magdalena Strnadová z městského odboru investic.

Dopravní opatření při rekonstrukci lávky pro pěší přes řeku Chrudimku v ulici V Průhonech, Na Ostrově - čtěte ZDE

Plynaři už svůj kabel z dosloužilé lávky přemístili, ale ještě na ní zůstává vedení vysokého napětí. Pracovníci ČEZ ho přeloží na provizorní lávku vystavěnou v blízkosti mostu u Tesca a později ho zakopají do koryta řeky Chrudimky v místě, kde stávalo potrubí horkovodu opatovické elektrárny. S tímto postupem už vyjádřilo svůj souhlas i Povodí Labe.

Vedle současné lávky nebude vybudováno provizorium, které by převedlo lidi od sídliště ke sportovištím. "Podle vyjádření odboru dopravy to není možné, a to kvůli bezpečnosti chodců. Je předpoklad, že by tam byl velký provoz a mohlo by dojít k újmě na zdraví," vysvětlila Magdalena Strnadová.

Přepadení na pumpě ve Skutči
Policie už skoro půl roku marně pátrá po lupiči z pump ve Skutči a v Chrudimi

Už na konci roku 2022 varoval statik před havarijním stavem lávky V Průhonech a město vzápětí vydalo zákaz vstupu většímu množství osob a omezilo přechod přes Chrudimku maximálně dvěma osobám najednou. Což lidé zpočátku respektovali, ale po čase nad hrozbou zřícení mávli rukou. Naštěstí lávka velké zátěži odolala a v pondělí se pro pěší uzavřela úplně. Pracovníci dodavatelské firmy Cavator s.r.o. po celé její délce strhali asfaltovou vrstvu. Zároveň podél fotbalového hřiště vybudovali prozatimní chodník, protože uzavírka platí i pro část ulice V Průhonech.

"Lidé mířící ke sportovištím nebudou muset staveniště obcházet po mostě u Tesca, půjdou kolem plotu," vysvětlil jednatel společnosti Cavator s.r.o. Kamil Málek. Tato firma sídlící v Bylanech vyhrála výběrové řízení na stavbu nové lávky spojující sportoviště se sídlištěm. Zkušeností má hodně, mimo jiné byla stavitelem mostů na Seči, v Miřeticích a jiných místech.

Chrudimský masopust 2024
Chrudimský masopust v 58 fotkách. Najdete se na nich?

Tato etapa rekonstrukce lávky V Průhonech potrvá do 10. března. Poté bude obousměrný provoz vozidel v ulici V Průhonech veden částečně po chodníku a řízen světelnou signalizací.

Tuto investiční akci provází uzavírky a objížďky. Protože bude dokončena až v polovině července, po nějaký čas se dopravní omezení rozšíří o uzávěru

Nová lávka má být postavena dle španělského autora, projektovou dokumentaci vypracovala firma z Vysokého Mýta MDS Projekt s.r.o. Lávku bude ji tvořit převážně beton a kov. Její zvláštností se stane osvětlení madel, které večer a v noci poskytnou krásný pohled na vodu v Chrudimce. Právě do madel bude instalován kabel veřejného osvětlení.

Zdroj: Romana Netolická