Pane doktore, řekněte nám úvodem, co jsou hemoroidy a jak vznikají.

Corpus cavernosum recti (hemoroidy) je normální částí konečníku, která se podílí na mechanismu jemné kontinence čili udržení stolice před samovolným únikem. Hemoroidální nemoc je velice časté onemocnění. Uvádí se, že takřka 70% pacientů starších 30let prodělá během svého života alespoň jednu ataku této nemoci. I když se jedná o velice známé onemocnění, téměř polovina pacientů odeslaných do specializované poradny s diagnózou „hemoroidy" má definitivní diagnózu jinou (trhliny, záněty, abscesy, píštěle, zhoubné či nezhoubné nádory konečníku, kondylomata, perianální ekzém). Bohužel z důvodu studu pacienti přicházejí k lékaři až po dlouhé době trvání obtíží, kdy již léčba hemoroidů není jednoduchá (větší krvácení, perianální trombózy, fixované výhřezy hemoroidů). ¨¨

Existuje riziková skupina lidí, u kterých se toto onemocnění objevuje častěji?

Příčina vzniku hemoroidální nemoci není plně objasněna. Podílí se na ní řada faktorů, a to jednak konstitučních, tak jsou to i vrozené predispozice (méněcennost vazivové pojivové tkáně pacienti krom hemoroidů trpí též na křečové žíly dolních končetin, oslabení břišní stěny a vznik kýl,..). Dále sem patří stavy, které vedou ke ztíženému odtoku krve z oblasti malé pánve a konečníku (těhotenství, obezita, sedavý styl života či dlouhodobé stání, obtížné vyprazdňování, zácpy, jaterní cirhóza, etc.). Velmi často se s tímto onemocněním setkáváme u profesí jako řidič, pracovníci s počítačem, profesionální cyklisté a další.

Jak se hemoroidální onemocnění projevuje?

Především je to krvácení, svědění, pálení, špinění, zduření, ale mohou se objevit i další příznaky. Diagnóza nemoci je stanovena na základě pacientovy anamnézy (charakter obtíží) a klinického a instrumentálního vyšetření.

Přibližte nám prosím průběh vyšetření.

Vyšetření zahajujeme aspekcí čili pohledem, dále následuje digitální vyšetření konečníku (prstem s lubrikačním gelem per rektum), poloha pacienta na lůžku je na kolenou a loktech, tyto vyšetření jsou jen orientační. Základem pro diagnostiku hemoroidální nemoci je vyšetření anoskopem (krátký přístroj pro endoskopické zhodnocení hemoroidů a oblasti anu řiti). Dále doplňujeme vyšetření rektoskopické (25-30cm dlouhý rigidní endoskop) především k vyloučení jiné patologické léze nebo objednáme pacienta k vyšetření koloskopickému (tj. endoskopii celého tlustého střeva a koncové části tenkého střeva). Na tato vyšetření již musí být tlusté střevo a konečník vyprázdněny pomocí laxativ projímadel (preparáty Yal, Fortrans, fosfátové sole, Picoprep,etc..).

Existuje nějaká stupnice závažnosti onemocnění?

Hemoroidy dělíme do čtyř stupňů. I.stupeň jsou mírně zvětšené pleteně, které nevyhřezávají z konečníku, projevují se především krvácením z konečníku. II.stupeň jsou hemoroidální uzly, které již vyhřezávají při tlaku na stolici ven z konečníku, ale po skončení defekace se spontánně reponují vrací zpět do konečníku. III.stupeň vypadá tak, že uzly při defekaci vyhřezávají ven z konečníku, nedochází již k jejich spontánní repozici zpět do konečníku, ale pacient si je musí prstem sám reponovat zpět. IV. stupeň uzly se již nedají reponovat ani manuálně zpět do konečníku, fixují se v této poloze a přidávají se k nim komplikace (vznik vředů, krvácení, záněty, trombózy). Co se týče rozložení hemoroidů v řitním kanále, nejčastěji se nacházejí na číslech 3,7,11 podle ciferníku hodinových ručiček hodnoceno v poloze na zádech. Ale prakticky se mohou vyskytovat po celém obvodu anu (řiti). Hemoroidy dělíme na vnitřní (kryté sliznicí, nad linea dentata) a zevní (kryté kožním epitelem, pod linea dentata).

Můžete nám představit současnou léčbu hemeroidů?

Jako první bych jmenoval konzervativní léčbu, je to metoda postupných kroků. Vždy začínáme režimovými opatřeními. Těmi jsou dostatek tekutin, pravidelné vyprazdňování, vyvarovat se zácpy, strava s obsahem vlákniny, pamatovat na ovoce a zeleninu, pečlivá hygiena. Rád bych varoval před nadbytečným užíváním alkalických mýdel, která vedou ke vzniku dermatitíd a mykóz. K režimovým opatřením patří i farmakoterapie užívání moderních venotonických preparátů (Detralex a další), které zvyšují tonus žilní stěny a zlepšují mikrocirkulaci. Dále jsou to preparáty k lokální aplikaci na trhu je celá řada mastí, čípků a gelů, které jsou většinou kombinací několika účinných látek.

Další léčba se nazývá semiinvazívní. Patří sem drobné zákroky , které se dají provádět ambulantně. V současnosti preferujeme především aplikaci Barronových ligatur podtlakovým aspirátorem. Malý, pevný gumový kroužek se aplikuje na krček hemoroidálního uzlu a během několika dní dojde k jeho nekrotizaci odumření, odloučení a následné epitelizaci přehojení defektu sliznice. Tato metoda je možná jen pro ošetření vnitřních hemoroidů. Ošetřujeme v jednom sezení většinou 1-2 uzly, po zhojení aplikaci ligatur opakujeme na dalších místech s odstupem 4-6 týdnů. Výkon je hrazen zdravotními pojišťovnami. Další metody jako sklerotizace, fotokoagulace, Hemoron, kryoterapie se již opouští pro jejich nedostatečný léčebný efekt.

Třetí variantou léčby je operace. Principem tzv."krvavých" chirurgických metod je odstranění objemných hemoroidálních uzlů III. a IV.stupně, podvaz jejich cévní stopky a rekonstrukce (sešití) defektu jednotlivými vstřebatelnými stehy. Výkon se provádí za hospitalizace na chirurgickém oddělení po dobu 3-4dnů, a to buď v celkové anestezii nebo spinální anestezii. Nevýhodou této metody je její pooperační bolestivost, která se tlumí analgetiky, aplikací čípků, mastí, k urychlení hojení se mohou podávat venotonika ke zlepšení lokální mikrocirkulace, pravidlem je aplikace obkladů s antiseptiky, sedací koupele ve vlažném odvaru z řepíku či dubové kůry s hojivými účinky, sprchování anální krajiny, přechodnou aplikaci laxativ projímadel k usnadnění defekace. Míra bolesti je ale individuální dle prahu bolesti každého pacienta. Další metodou je Staplerová hemoroidektomie v naší republice známa jako Longova operace. Její podstata spočívá ve vytnutí slizničního válce nad horními póly hemoroidů, sešití sliznice staplerem (svorkovou sešívačkou) a navrácení vyhřezlých hemoroidů zpět do konečníku. Metoda může mít ale vážné komplikace, a to hlavně ve smyslu krvácení, kontinence, stenóz zúžení konečníku ev. vznik píštělí, proto by měla být přísně indikována. U fixovaných hemoroidů je ale i tak nutná doplňující excize (chirurgické odříznutí) hemoroidů, které Longova metoda nevyřeší. Tím tato operace ztrácí „bezbolestný" charakter a prodlužuje se doba hojení.

Chrudimská nemocnice je ale schopna své pacienty zbavit obtíží zbrusu novou moderní metodou, která se provádí jen v Praze a několika dalších velkých nemocnicích. O co jde?

Chrudimská nemocnice,a.s. pořídila přístroj A.M.I. na ošetření hemoroidů pro jeho nesporné výhody pro pacienta. Certifikát o používání této metody jsme získali na školící akci v rakouské Vídni. Oproti klasické operační technice nevznikají při tomto výkonu žádné otevřené bolestivé rány.

Metoda HAL byla vyvinuta v Japonsku v roce 1995 Dr.Morinagou. Od roku 2005 byla rozšířena o techniku RAR. HAL (Haemorrhoidal Artery Ligation) jedná se o sonograficky (ultrazvukově) navigovaný podvaz přívodných cév hemoroidu, je účinná u hemoroidů I.-III.stupně. RAR (Recto Anal Repair) je rozšíření metody HAL u hemoroidů III,IV.stupně, které vyhřezávají z konečníku ven. Společně tvoří jednu z nejradikálnějších a zároveň nejšetrnějších operací hemoroidů. Tento výkon není hrazen zdravotními pojišťovnami, cena výkonu je 5000,-Kč. Výkon se provádí v celkové anestezii za krátkodobé hospitalizace. Doba výkonu je 20-30 minut.. Většina pacientů pociťuje po výkonu pouze tlaky v konečníku a může se do dvou dnů vrátit do práce. U pokročilejších hemoroidů ošetřených technikou RAR může pacient pociťovat určité bolesti bezprostředně po operaci, které se tlumí běžnými analgetiky. Postup operace do konečníku se zavede speciální ultrazvuková sonda, pomocí které se vyhledá přívodná céva hemoroidu. Provede se opich této cévy a její cílený podvaz. Lékař takto postupuje po celém obvodu anu (řiti), vyhledá a podváže další nalezené cévy, tím se sníží cévní zásobení hemoroidu, který se postupně zmenšuje atrofuje. Podvaz cévy se provádí v neinervované oblasti konečníku a proto je výkon prakticky bezbolestný. V případě vyhřezlých hemoroidů je provedena modifikace výkonu HAL-RAR (Rekto Anální Reparace). Princip je jednoduchý, po podvazu přívodné cévy se pokračujícím vstřebatelný stehem zachytí vyhřezlá tkáň hemoroidu a po zauzlení se hemoroid vsune zpátky do konečníku, kde se tkáň zajizví. Výhodami této metody jsou: krátká doba vlastního ošetření, krátkodobá hospitalizace, žádné řezání a otevřené rány, vysoké procento úspěšnosti, pacient může brzy zpět do práce.

Pokud se po přečtení našeho rozhovoru někdo rozhodne, že začne konečně problémy s hemeroidy řešit, jak má postupovat?

Nejjednodušší je vyhledat naši Koloproktologickou poradnu. Ta se nachází v druhém patře nemocnice a její ordinační dny jsou v pátek 8.30-13h a v úterý 8.30-11h. Poradnu lze navštívit pouze na objednání na tel. 469 653 083.

Chcete závěrem čtenářům Chrudimského deníku něco vzkázat, případně jim poradit, jak se třeba stravou nebo pohybem bránit hemerodidnímu onemocnění?

Lidé, kteří mají obtíže s konečníkem, by měli konečně odložit svůj stud a vyhledat odbornou specializovanou pomoc. Pod „příchozí diagnózou hemoroidy" se mohou skrývat další, a to vážná onemocnění. Nezapomínejme, že Česká republika stále zaujímá ve výskytu zhoubného nádoru konečníku a tlustého střeva přední místo na světě!

Snažme se také racionalizovat naše stravování, protože to co jíme a pijeme, od toho se také odvíjí náš zdravotní stav.

Přidejme do jídelníčku místo levných salámů, tučného masa více ovoce, zeleniny a vlákniny, dbejme na pitný režim.

Věnujme se také cvičení a sportu, které posiluje náš organismus, posiluje svaly pánevního dna a zlepšuje náš obranný imunitní systém.