Výkonná rada ODS na svém pátečním zasedání v Pardubicích zrušila Místnímu sdružení ODS v Chrudimi licenci a organizace strany tak ve druhém největším městě Pardubického kraje dočasně přestala existovat.

Souhlasíte s tímto rozhodnutím? Hlasujte v anketě (vpravo) a diskutujte (pod článkem).

Situaci se před tím marně pokoušela uklidnit oblastní rada za přispění předsedy regionálního sdružení ODS Daniela Petrušky. Až zásah nejvyššího vedení ODS zřejmě definitivně pročistí atmosféru mezi členy ODS v Chrudimi.

„Situace skutečně byla neúnosná, kladení ultimát vlastnímu starostovi a jeho opakovaná skandalizace v médiích byla nejviditelnější špička ledovce,“ konstatuje předseda oblastního sdružení ODS Ivan Pištora. Vedle toho ale vedení ODS při svém rozhodnutí vzalo v úvahu i další fakta související s dodržováním stanov a zvyklostí v chrudimské ODS nebo s komunikací mezi předsedou Eduardem Beránkem a vyššími orgány strany. „Já ty věci nechci dál rozmazávat v novinách. Mám za to, že medializace problémů v chrudimské ODS už bylo dost a dost. Jsou to interní záležitosti a bude dost času na jejich analýzu, aby se už nikdy neopakovaly,“ konstatuje Ivan Pištora.

Podle našich informací chrudimskému vedení ODS „zlomil vaz“ například i prapodivný výběr členských příspěvků nebo to, že předseda Beránek absolutně nekomunikoval s představiteli regionálního sdružení, neodpovídal na četné maily ani sms zprávy, nebral telefony a nereagoval na výzvy k osobnímu jednání, ačkoliv vedení strany čekalo jeho vyjádření. Obdobné zkušenosti s ním má i Deník.

Odebrání licence podpořil i premiér Topolánek

Ani starosta města Jan Čechlovský se nediví řešení, ke kterému v pátek přistoupila výkonná rada ODS.

„Myslím, že to vyřeší v krátké době vztahy uvnitř zdejší ODS. Důležité je, abychom místo nekonečných sporů měli konečně čas společně pracovat pro město. A čekají nás taky krajské volby, ve kterých bude ODS obhajovat výsledky svého čtyřletého vládnutí v Pardubickém kraji,“ říká starosta. Podle informace, kterou má Chrudimský deník k dispozici, se za zrušení licence chrudimské organizaci postavil i předseda strany Mirek Topolánek a výkonná rada nakonec rozhodla jednomyslně.

Od předsedy oblastního sdružení ODS Chrudim Ivana Pištory jsme chtěli vědět, na základě čeho rozhodlo vedení ODS o odnětí licence chrudimskému sdružení. „Tuto situaci popisují stanovy ODS, protože zánik místního sdružení není zase tak neobvyklá věc. Je to ochrana proti situaci, kdy se některá organizace začne chovat v rozporu se stanovami nebo programem ODS, nebo se v něm dostanou k moci lidé, kteří si pak ten nabytý vliv vykládají svérázně. Výkonná rada ODS má pravomoc po zvážení všech okolností zrušit místnímu sdružení licenci. Všichni členové však nadále zůstávají členy ODS a mají tři měsíce, aby se zaregistrovali u některého místního sdružení, ať už existujícího nebo u toho, které v Chrudimi znovu vznikne,“ říká Ivan Pištora.

Na další dotaz, kdy a jakým způsobem bude ODS v Chrudimi obnovena, odpověděl: „My jsme se v pátek večer dozvěděli, jak výkonná rada rozhodla, je to pro nás ještě příliš čerstvé. Musíme se teď poradit o dalším postupu. V Chrudimi nepochybně vznikne nové místní sdružení, které bude muset schválit oblastní rada a definitivně o udělení nové licence rozhodne opět výkonná rada. Všichni stávající členové chrudimské ODS mají právo požádat o přijetí do této nové organizace, s jejich členstvím však musí orgány místního sdružení souhlasit.“

To znamená, že někteří nemusí být přijati? Co třeba problémoví členové stávajícího vedení, pánové Beránek, Káles, Korejtko nebo Zitko? „Nemohu mluvit za orgán ODS, který ještě nevznikl a už vůbec nebudu spekulovat o jednotlivých jménech, to mi nepřísluší.“