„Postupně pokračujeme ve zlepšování zázemí našich výjezdových posádek, a to jak z vlastních zdrojů, tak stejně jako v tomto případě za přispění evropských fondů. Po stanici ve Starých Čívicích jsme na počátku roku otevřeli stanoviště na Seči a nyní se postupně dostáváme k dalším budovám. Chrudimská stanice je co do velikosti větší, jelikož se jedná o posádku v okresním městě, kde je samozřejmě větší množství výjezdových skupin a garážových stání. Celkově investice vyšla na 34 milionů korun včetně daně,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Pardubický kraj obdržel na tento projekt prostředky z evropských fondů. „Z Evropské unie jsme získali dotaci 26,87 milionu korun, dotace z národních zdrojů byla 1,58 milionů a na kraj zbylo spolufinancování ve výši 3,16 milionů korun. Tento projekt je jednoznačným příkladem toho, když evropské prostředky pomáhají a jsem ráda, že nyní v moderních podmínkách mohou pomáhat také naši záchranáři. Budova je nejen moderní svým vzhledem, ale především tvoří funkční celek pro kvalitní práci všech posádek,“ uvedla krajská radní pro evropské fondy, regionální rozvoj a inovace Hana Štěpánová.

Stanice a nové sanitky

Otevření stanice však nebylo tím jediným důvodem k radosti krajských záchranářů. „Kromě nového stanoviště bylo zde však také předáno osm nových a plně vybavených sanitních vozů, které budou sloužit v celém území našeho kraje. To je myslím jasnou zprávou, že služby našich zdravotnických záchranářů opravdu systematiky a významně posilujeme. Osobně přikládám zdravotnické záchranné službě do budoucna velmi vysoký význam. Společným jmenovatelem našich kroků v případě této přednemocniční péče je pak garance vysoké kvality a bezpečnosti zásahu, tedy včetně dostupnosti a dojezdových časů,” uvedl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Igor Paar k tomu dodává: “Dvoupodlažní základna v ulici Dr. Milady Horákové má celkem pět garážových stání, zázemí pro řidiče, záchranáře a lékaře včetně pokojů, společenské místnosti, sanitárních prostor včetně skladů pro zdravotnický materiál a technické prostředky. Budova je strategicky umístěna na vnitřním obchvatu Chrudimi, ze kterého se nyní velmi rychle dostaneme například na výpadovku na Slatiňany. Tam se historicky stalo velké množství vážných dopravních nehod. Dobrá dostupnost je také do centra města a pro lékaře také směrem na Seč. Věříme, že bude budova velmi dobře sloužit občanům a návštěvníkům nejen Chrudimi.”