Kulturní instituce a město v sobotu pořádají na Resselově náměstí poslední letošní akci, která souvisí s připomínkou událostí s osmičkou v letopočtech. V příštím roce se ale nebudou ctít Chrudimské devítky, jak by se mohlo předpokládat. Rok 2009 bude Rokem chrudimské hudby.

„Oslavíme některá významná výročí, například sté výročí narození hudebního skladatele Jaroslava Doubravy nebo sté výročí úmrtí hudebního skladatele a ředitele kůru Aloise Hniličky. Cyklus akcí, které připravujeme, tyto osobnosti představí zároveň s další chrudimskou i republikovou hudbou,“ říká místostarosta města Pavel Kobetič. V Chrudimi se uskuteční různé výstavy, odborná sympozia, vzniknou nové publikace. Kulturymilovní lidé se mohou těšit na osobnosti, které budou v muzeu, divadle, v centru nebo v kostelích vystupovat. Už nyní lze jmenovat Dana Bártu, Gipsy.cz, Čechomor, Hradišťan, Josefa Zímu nebo Jiřího Suchého.

Mezi nejvýznamnější události příštího roku má patřit koncert světoznámé mezzosopranistky Dagmar Peckové, která si v rámci svého vystoupení převezme i své čestné občanství. Koncert bude mít v Chrudimi i světově uznávaná Česká filharmonie. Lidé se budou stejně jako při „osmičkách“ bavit s hudbou od ledna až do prosince.