Chrudimské kontejnery hladovějí
Chrudim - V chrudimských kontejnerech ubývá tříděného odpadu, zejména skla a papíru. Technickým službám města proto klesají příjmy od partnerů, kteří od nich tento odpad odebírají.
„Množství tříděného odpadu se zmenšuje už delší dobu. Na příjmové straně našeho hospodaření tak ročně chybí až několik desítek tisíc korun," podotkl Zdeněk Kolář, ředitel Technických služeb Chrudim. A nabízí i vysvětlení: „Vypadá to, že lidé odvážejí papír, železo nebo i použité sklo stále častěji do sběren, kde za něj dostanou ještě zaplaceno. Jelikož ale klesá i celkové množství neroztříděného komunálního odpadu, další příčinou úbytku by mohla být také ekonomická krize. Ta totiž možná naučila občany lépe hospodařit a odkládat takové nákupy, které nejsou nezbytně nutné," přemítá Zdeněk Kolář.
Ředitel Technických služeb se vyjádřil i k problematice sběru a likvidace bioodpadu, kterou městům a obcím nařizuje nová legislativa.
V některých městech na Chrudimsku mají lidé už teď k dispozici hnědé nádoby, do nichž mohou odkládat listí, trávu, drobné větvičky i části kuchyňského odpadu. „My ale zatím v Chrudimi touto cestou nepůjdeme a sběr bioodpadu od občanů v místech jejich bydliště nebudeme realizovat. Budeme ho ale samozřejmě zabezpečovat systémem sběrného dvora," ujistil Zdeněk Kolář. Důvodem jsou podle něj opět peníze. „Neplatí předpoklad, že o stejný objem, jaký představuje množství odevzdaného bioodpadu, se poté sníží množství směsného odpadu a že se tedy v plné míře ušetří za jeho neuložení na skládkách. Podle našich propočtů by naší společnosti po zavedení sběru přímo u občanů stouply náklady přibližně o jeden a půl milionu korun," dodal ředitel Technických služeb. Chrudim.