Loutky a kulisy jsou pečlivě zabaleny, aby se při letecké dopravě nepoškodily. Kvůli protiepidemickým opatřením je čeští kurátoři do Soulu nedoprovodí, instalace výstavy Tajemství dřevěné loutky s podtitulem České marionety se uskuteční na dálku prostřednictvím online pracovních schůzek.

„Vzhledem k mimořádné situaci, v níž se již druhým rokem nacházíme, považuji už jen prostý fakt, že se nám podařilo výstavu realizovat, za malý zázrak. To by nebylo možné bez mimořádné vstřícnosti, spolupráce a nasazení všech institucí, organizací i jednotlivců, kteří se na přípravách podíleli. Loutky ani v tomto případě, zdá se, neztratily onu magickou schopnost spojovat lidi dohromady, pandemii i kulturním odlišnostem mezi dvěma národy z opačného konce světa navzdory,“ řekla ředitelka Muzea loutkářských kultur v Chrudimi Simona Chalupová.

Spejbl a Hurvínek

V rozlehlých sálech Historického muzea Soulu bude od 4. června do konce srpna k vidění 147 loutek a dalších sbírkových předmětů, mezi nimiž nechybí jedny z nejstarších exemplářů Spejbla a Hurvínka, Trnkův Pianista, marionety z proslulé suchardovské dílny nebo loutky Pavla Kalfuse z inscenace Mauglí Východočeského loutkového divadla Drak. Návštěvníci spatří historii českého loutkářství – počínaje kočovnými divadly přes rodinná divadla a významné loutkáře. Výstavu doplní bohatý doprovodný program, a to filmovými projekcemi, soutěžemi pro děti, work-shopy a přednáškami.

Velvyslanec České republiky v Koreji Gustav Slamečka očekává od uvedení české loutkové výstavy další významný příspěvek k prezentaci České republiky a její kultury v Koreji. „Zápis československého loutkářství na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO dává záruku zájmu Korejců o výstavu. Česko je Korejci vnímáno jako kulturně vyspělá země, která umí pečovat o svoje kulturní dědictví,“ zdůraznil Slamečka.

Michaela Lee, ředitelka Českého Centra Soul:

„I když si Korejci vytvořili zcela pozitivní vztah k České republice a obecně nás, Čechy, považují za velmi kulturní národ, nemají o naší zemi mnoho konkrétních vědomostí, neboť vzájemné vztahy obou našich zemí nesahají tak hluboko do minulosti. Proto jsem ráda, že se nám naskytla jedinečná příležitost představit nejširší korejské veřejnosti takový fenomén české kultury, jakým loutkářství beze sporu je. Česká republika je oblíbenou destinací korejských turistů a mnozí z nich si na památku ze svých cest odváží domů právě české loutky. A tak v době, kdy naši zemi zatím navštívit nemohou, přivážíme jim do velké dálky část české kultury a historie, na kterou jsme opravdu pyšní.“

Pe Hjon-suk, ředitelka Hstorického muzea Soulu:

„Výstava českého loutkového divadla je určena především rodinám a dětem. Na jedné straně je tak výstavou, kterou Historické muzeum Soulu organizuje pravidelně každým rokem u příležitosti měsíce věnovaného rodině, a zároveň ji, jakožto muzeum zaměřené na městskou historii, připravujeme jako výstavu prezentující různorodou historii a kulturu městského prostředí.“