To byly hlavní trumfy, jimiž se organizátoři třetích letošních TECHNOhrátek Pardubického kraje, která se konala ve středu 13. března ve Střední odborné škole a Středním odborném učiliště obchodu a služeb Chrudim, snažili zapůsobit na 121 účastníků akce. Netřeba dodávat, že většina aktivit u školáků ve voňavé atmosféře vyvolávala velký zájem a nadšení.

„Když k tomu přičteme skvělé vybavení, příjemné prostředí a rodinnou atmosféru, zahraniční stáže a praxe, nadstandardní kurzy, exkurze či nejrůznější sportovní aktivity, dostáváme jednu z vůbec nejlepších středních škol v celém pardubickém regionu,“ uvedl na adresu chrudimské gastroškoly Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje.

Velice žádané gastroobory

Žáci z deseti základních škol z Chrudimska a Pardubicka se seznamovali na šesti speciálních pracovištích s učebními i maturitními obory cukrář, číšník, kuchař, prodavač, gastronomie a hotelnictví nebo informační technologie s rozšířenou výukou jazyků. Na jednotlivých stanovištích jim své kulinářské, cukrářské nebo IT umění názorně předváděli studenti SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim.

„Při zahajovací anketě na dotaz, kolik žáků základních škol se už rozhodlo podat si sem příští rok přihlášku ke studiu, zvedla ruce pouhá desítka zájemců. Když si však podrobně prohlédli a také vyzkoušeli zařízení zmodernizovaných prostor školy a gastrostudií včetně zcela nové učebny odborného výcviku pro budoucí kuchaře a cukráře, les zvednutých paží se výrazně znásobil,“ uvedl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

„Obory, které se zde vyučují, jsou na pracovním trhu velice žádané a kvalifikovaných zaměstnanců je v nich dlouhodobý nedostatek. Jejich volbou rozhodně neuděláte chybu,“ připomněla aktérům Jana Bezdičková, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce Chrudim.

Chlapci plnili kremrole a zdobili dortíky

„Zajímavá kombinace oborů umožnila zvolit pestré aktivity. V IT oblasti museli účastníci doslova vykuchat na jednotlivé součástky počítač a správně je označit, poté se pokoušeli sami vytvořit webové stránky. A jestliže u gastronomických činností se zpočátku zdálo, že chlapce nebudou bavit, opak byl pravdou. Ihned se statečně pustili do výroby langošů, palačinek a chlebíčků, plnili kremrole našlehaným sněhem, zdobili dortíky a z mandlové hmoty vyráběli krásné květy rudých růží. Všichni bez rozdílu se naučili, jak připravit dobrou kávu a míchaný nápoj a poté se vyřádili při číšnické štafetě,“ popsala některé aktivity Michaela Kratochvílová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Vítězné trofeje v podobě velkých ovocných dortů tentokrát připravili pro vítěze soutěže manuálních aktivit i vědomostního kvízu přímo budoucí cukráři z Chrudimi. Souboje o ně byly nesmírně dramatické, neboť se v přímém souboji utkaly dva dosud nejúspěšnější týmy z tzv. dortové ligy, které v historii TECHNOhrátek zaznamenaly nejvíce prvenství – ZŠ Chrast a ZŠ Prodloužená, Pardubice-Polabiny.

Nakonec se však ze sladkých odměn radovaly úplně jiné výpravy. Jako nejzručnější se ukázali žáci ZŠ Smetanova z Hlinska a ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! zvítězilo družstvo NOE – Křesťanské ZŠ a MŠ Pardubice.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Vladimír Zemánek
manažer projektu TECHNOhrátky