Podle ve středu aktualizovaných dat Českého hydrometeorologického ústavu byla půda ve velké části Chrudimska nasycena vlhkostí jen z necelých deseti procent. Podobně špatně na tom ostatně i velká část Pardubicka nebo Královéhradecka.

Směrem k podhůří Železných hor nebo i dále na jih k Českomoravské vrchovině je vody v půdě o něco víc, avšak její obsah ve vrstvě zeminy do 20 centimetrů ani zde nepřesahuje 30 až 50 procent. Nejlepší situace zůstává v oblasti pramene řeky Chrudimky, kde je půda místy nasycena vodou téměř ze 70 procent.

Nedostatek srážek se promítá i do aktuálních průtoků místních řek a říček. Stav sucha trvá na Krounce v Otradově, na Novohradce v Luži a v Úhřeticích nebo také na Chrudimce v Přemilově, ve Svídnici a v Nemošicích.

Nedostatkem vody trpí už delší dobu především řeka Doubrava, jejíž průtok činil včera v Pařížově jen zhruba 140 litrů za vteřinu. Přehrada v Pařížově tak zůstává z velké části vyschlá. Vodní hladina se tu včera nacházela jen přibližně 10 centimetrů nad minimální hladinou stálého nadržení.

O pitnou vodu se nicméně většina Chrudimska bát nemusí. Voda z podzemních vrtů je totiž v okrese míchána s vodou z Křižanovické přehrady, která je stále téměř plná.

Hůře už jsou na tom například houbaři. „Projel jsem se na kole k meteostanici, kde mělo údajně nedávno spadnout 51 mm srážek. Louka u stanice suchá, les suchý jak kdyby spadlo jen pět milimetrů,“ hlásil počátkem týdne hlinecký amatérský mykolog Jiří Laštůvka.