Malý Jiřík Stanko spěchal do života tak, že maminka už jeho zrození nemohla odložit na později a „těžkou“ hodinku zvládla bez pomoci lékařů a porodních asistentek. Oporu měla ve svém muži Ladislavovi, který dříve pracoval jako zřízenec na gynekologicko-porodnickém oddělení. Maminka desetiletého Miroslava, osmileté Petry, dvaapůlletého Ladislava a osmnáctiměsíčního Tomáška je se svou pátou ratolestí v péči zdravotnického personálu chrudimské nemocnice. Z Jiříka, který po spontánním porodu vážil 3,30 kilogramu a měřil 49 centimetrů, má velikou radost.

V pátek ráno svou ženu navštívil pyšný Jiříkův tatínek Ladislav Stanko. V rozhovoru, který je k vidění na videu v galerii, vzpomněl na okamžiky zrození hošíka, který bude své narozeniny slavit vždy o prvním dnu roku. „Když na manželku přišly náhlé bolesti, umyl jsem si ruce a byl jsem u ní. Dvakrát zatlačila a Jiřík byl na světě. Zavolali jsme sanitku, ale vzhledem k tomu, že bydlíme v nepřístupném terénu, přijeli k nám hlinečtí hasiči. Ženu naložili na nosítka a transportovali k sanitnímu vozu,“ podělil se se zážitky při Jiříkově zrození tatínek Ladislav.

Do doby, než se Jiřík s maminkou vrátí domů, se bude Ladislav Stanko starat o čtyři děti, což musí být pro chlapa pořádný zápřah. Malému Tomáškovi je teprve rok a půl. „Toho se nebojím, pocházím ze čtyř dětí a postarat se tudíž umím,“ usmívá se Ladislav Stanko.

Na první miminko chrudimského okresu čekaly sestry chrudimské porodnice dlouho, nakonec si v podvečer našlo cestu na svět i bez jejich přičinění. Na prvenství sice měly naději dvě maminky, ale ty stihly nakonec své dítě porodit v posledních hodinách roku 2008.

Město Chrudim na svého prvního občánka roku 2009 čeká. Posledním Chrudimákem narozeným v minulém roce se stal Vojtěch Zeman, který přišel na svět na Silvestra ve 14 hodin odpoledne. Vojta je kluk jako buk, o tom svědčí i jeho porodní váha 4250 gramů a míra 52 centimetrů. Rodiče malého Vojtíška se jmenují Iveta a Jindřich, doma už na malého brášku čeká jeho dvouletá sestřička Darinka. Malý Vojtěch nebude ošizen o dárek jen proto, že se narodil o pár hodin dřív. Starosta města Jan Čechlovský podle jím zavedené tradice obdaruje obě děti a jejich maminky. Zpravidla jsou to květiny a také finanční dárek.