Sobotní povodně již ustoupily a nyní se za začínají objevovat škody. Lidé z postižených obcí se obracejí na pojišťovny a vyčíslují, co po sobě zanechala víkendová povodeň.

Největší srážky spadly na kopce Železných hor. Lesy, louky a pole nestačily vodu pobrat a ta se hrnula do vesnic, kde napáchala velké škody. „Za tři čtvrtě hodiny byla záplava jako hrom, to se nedalo čekat. Ten déšť nebyl až tak výjimečný na to, že to byla taková masa vody,“ popsal situaci místostarosta Stolan Zdeněk Souček. Lidé měli zatopené zahrady, někteří i sklepy. Oba rybníky v obci byly kvůli čištění zrovna vypuštěné a díky tomu obec neutrpěla větší škody.

„Přemýšlíme, že v točně potoku vyzdíme ze ztraceného bednění hráz,“ uvažuje místostarosta o protipovodňovém opatření.

Vedlejší Morašice a Sobětuchy se od Stolan vůbec nelišily, ba naopak. Do Sobětuch tekly potoky vody z kopce od Rabštějnské Lhoty. Jedna rodina musela být evakuována. Hodně domů mělo vytopené sklepy.

„Na obecním majetku jsou škody na místních komunikacích, protože nám občas ujela svrchní vrstva asfaltu,“ řekla starosta Sobětuch Hana Petrusová, která si také cení toho, že si lidé vzájemně pomáhali. „Amatérský meteorolog naměřil asi sto deset milimetrů srážek,“ doplnila starostka Petrusová. Místní takové povodně pamatují zhruba před pětadvaceti lety lety rovněž v čase chrudimské pouti.

„Škody na obecním majetku lze nyní těžko vyčíslit,“ sdělil starosta Rabštejnské Lhoty Vladimír Pecina.

Mezi Rabštejnskou Lhotou a Čejkovicemi v lese velká voda pobořila můstek. „Mostek bude opravovat správa a údržba Pardubického kraje, je to v jednání,“ vysvětluje Pecina. Podle starosty tady bude zatím umístěn provizorní můstek, dokud nepřijdou od ministerstva a kraje peníze a místo neprojde konečnou opravou. Rabštejnská Lhota má problémy i s požární nádrží.

Škody sčítají obyvatelé Mladoňovic, Smrkového Týnce, Svídnice, Lukavice, Bítovan a dalších obcí. S odklízením škod pomáhali i pracovníci Českého červeného kříže.

Záchranáři od kolegů z Ústí nad Orlicí zapůjčili do Orle a Slatiňan odvlhčovače, které jsou v této době nedostatkovým zbožím. O zapůjčení dalších přístrojů jednají s pražským vedením.

Josef Káles

Povodně 2010: Královéhradecký kraj poslal milion do zničeného Libereckého kraje, Pardubický kraj zatím sčítá škody na vlastním území

Chrudimsko/ Východní Čechy – Obyvatelé povodní postižených obcí na Chrudimsku sčítají a likvidují škody, zároveň se ale Východočeši snaží pomoci obětem apokalypsy, která zůstala na ještě zničenějším Liberecku.

„Rada Pardubického kraje se bude situací na Chrudimsku zabývat příští týden a je téměř jisté, že se k případné finanční pomoci místním samosprávám postaví tak, jako v minulosti,“ slíbil náměstek hejtmana Roman Línek. Zároveň pochválil záchranáře i dobrovolníky za skvělou práci.

„Po severních Čechách a Liberecku jsou druhým – co do počtu očekávaných pojistných událostí – nejvíce postiženým regionem východní Čechy. Celkem je odtud nahlášeno 100 pojistných událostí, více než tři čtvrtiny jsou z Chrudimska,“ potvrdila mluvčí České pojišťovny (ČP) Dagmar Koutská. Celorepublikově ČP zatím eviduje 1500 pojistných událostí.

U pojišťovny Kooperativa je Chrudimsko dokonce hned třetím nejpostiženějším okresem v Česku s 50 pojistnými událostmi za 15 milionů korun. A další přibývají.

Pojišťovny radí klientům: dokumentujte vzniklé škody, zvlášť pokud odstraňujete následky před prohlídkou mobilními techniky. Lidé by si měli pořídit seznam poškozených a pohřešovaných věcí a evidovat náklady, které na likvidaci škod již vynaložili.

Zatímco o pomoci severním Čechám a Liberecku bude Pardubický kraj teprve jednat, vedení Královéhradeckého kraje tam již poslalo jeden milion korun. Finanční podpora má jít přímo do konkrétních obcí, které byly povodněmi postiženy nejvíce.

„Kraj také nakoupil za 100 tisíc korun balenou pitnou vodu a čisticí prostředky. Ty okamžitě poslal na Liberecko, které o ně žádá,“ uvedl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Kamil Dubský