Prio investici by bylo nutné získání dotace z Národní sportovní agentury. Neznamená to ale, že se město automaticky zapojí do výstavby nového hokejového zázemí.

Na prvním místě je podle městských zastupitelů napříč spektrem opatrnost. Patnáct milionů korun není pro městskou kasu až tak obrovská investice, ale existují obavy, že by se mohl rozpočet stavby navýšit.

Více o Klobásově najdete ZDE

"Schválili jsme něco, co není úplně dané, ale nechtěli jsme blokovat dotaci. Teprve až bude projekt, rozhodne se definitivně, zda do této investice město půjde," řekl radní Aleš Nunvář.

K ostražitosti nabádá i opoziční zastupitel Jan Čechlovský. "Říkám ano, podpořím kvůli dotaci ten příslib, ale se vztyčeným ukazovákem," řekl. Také členové finančního výboru byli při jednání velmi opatrní. "Návrh pouze bereme na vědomí," uvedla členka výboru Radka Vodičková.

Psali jsme už před 16 lety:

Ilustrační foto
Chrudim chce na sporthotel získat peníze od EU

Nápad hokejistů vybudovat v Klobásově zázemí hráčů se objevil zčistajasna. Původně totiž chtěli postavit mobilní stavbu z buněk v prostoru, kde stojí Malibu - bývalý nevěstinec a sauna. Ale poté záměr změnili a chtěli mít ocelovou konstrukci. Jenže prostor je územním plánem blokován pro výstavbu nové sportovní haly, takže pevná stavba v tomto místě možná není.

Historické snímky Klobásova najdete ZDE

"Náklady na výstavbu činí 50 milionů korun, příspěvek města by byl patnáct milionů a zbytek by pokryla dotace. Investorem by se stal hokejový klub nebo Sportovní areály," vysvětlil starosta František Pilný. V minulosti byly podle jeho slov dva pokusy o přestavbu Klobásova, ale nikdy finanční podpora nedopadla.

Město nyní příslibem žádost o dotaci Národní sportovní agentury podpořilo, a tak existuje naděje, že budova Klobásova bude srovnána se zemí a nahradí ji moderní víceúčelová stavba se zázemím pro hokejové hráče.

Před dlouhými lety se uvažovalo o tom, že namísto Klobásova vyroste sporthotel se stejnojmenným názvem. „Nebo to může být Hotel Puk po vzoru karlovarského Puppu,“ zavtipkoval tehdejší místostarosta Petr Řezníček. To bylo v roce 2007 a dotaci tenkrát město nedostalo.

O Klobásovu:

Bývalý mlýn Klobásov patří mezi mlýny středověkého původu, první zmínka o něm pochází z roku 1446. Jeho tři kola na spodní vodu poháněla po několik staletí tři složení. Po požáru od holendru v roce 1891 byl mlýn přestavěn a vodní síla se soustředila na jedno výkonnější vodní kolo o větší šířce pro pohon uměleckého mlýna se dvěma válcovými stolicemi. Nejpozději v roce 1906 kolo nahradila turbína.

Mletí ve mlýně definitivně ukončil požár v roce 1928. Objekt byl poté částečně upraven na byty. Po 2. světové válce se v přízemí nacházela výkrmna vepřů (asi 200 kusů), ale brzy byla zrušena. Od roku 1975 začala budova původního mlýna sloužit jako zázemí (šatny, sociální zařízení, bufet) sousedního umělého a tehdy ještě nekrytého kluziště.

Z mnoha majitelů lze uvést Matěje Klobásu, jenž zde působil v letech 1569-1592. Právě po něm nesl mlýn několik staletí pojmenování Klobásov, popř. Klobásovský mlýn. (Zdroj: FB Vzpomínky na starou Chrudim)