Fair trade přispívá k udržitelnému rozvoji tím, že nabízí lepší obchodní podmínky a chrání práva drobných výrobců a pěstitelů především v rozvojových zemích. Mezi základní principy fair trade patří férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv i šetrnost k životnímu prostředí.

Chrudimský týden pro fair trade nabízí následující akce v termínu do 19. května:

Celotýdenní Fair trade session se koná tento týden až do 17. května v rodinném centru Mama klub Chrudim. Při pravidelném programu rodinného centra se dozvíte, co znamená fair trade. Budete mít možnost ochutnat fairtradové občerstvení a vyzkoušet některé fairtradové výrobky.

Obchod Mlsný pecivál si po dobu Chrudimského týdne pro fair trade připravil ochutnávku fairtradové kávy, čaje a čokolády. Během sobotní Férové snídaně byl zákazníkům nabízen i moučník připravený z fairtradových a regionálních surovin.

Férové odpoledne se koná v úterý v Ekocentru Paleta v Chrudimi, a to od 15 do 17 hodin. Připraveno je seznámení se základními myšlenkami fair trade, „jak roste oblečení" představení jednotlivých druhů rostlin využívaných v textilním průmyslu, ukázka spřádání a tkaní. A dále zamyšlení nad pracovními podmínkami v textilních továrnách, používání toxických látek apod.

Férový piknik se odehraje ve středu od 15:30 do 17:30 hodin v Klášterních zahradách. Tento den se uskuteční druhý ročník Férového pikniku. Jedná se o program navazující na celorepublikovou akci Férové snídaně, kdy se ve stejný den a ve stejný čas na desítkách míst po celé ČR sejdou stovky lidí, aby podpořily myšlenku spravedlivého obchodu.

Fairtradové úterý se uskuteční v Agoře za týden, tedy 19. května. Šance pro Tebe si připravila program zaměřený na osvětu a problematiku fair tradu. Na akci bude k dostání fairtradové občerstvení.

Přijďte společně posvačit se svou rodinou či kamarády a podpořit tak fair trade i v našem městě. Donést si můžete vlastní fairtradové svačiny, přibalte si i deky a hrníčky.

V rámci programu jsme si pro vás společně s rodinným centrem Mama klub Chrudim, Šancí pro Tebe, o.s., Ekocentrem Paleta Chrudim, Obchodem Mlsným peciválem, Pracovnou ŽENY s.r.o. a Dobrovolnickým centrem Farní charity Chrudim nachystali ochutnávku fairtradového občerstvení a dalších dobrot připravených z regionálních a fairtradových surovin. Dále pro Vás máme připravené malování na obličej, ukázku šátkování miminek, dílnu pro děti, koloběžky, vzdělávací program Ekocentra Paleta, společné bubnování s hudebním duem Zeměznění apod. Vyhlásíme výherce soutěže „O nejlepší férovou mňamku",

Šárka Trunečková, koordnátor Projektu Zdravé město a místní Agenda 21