VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrudimský vítěz má ANO za zády, převrat v Hlinsku a v Heřmanově Městci

Chrudimsko  - /INFOGRAFIKA UVNITŘ/Volby ve městech a obcích na Chrudimsku lze celkově nazvat úspěchem nezávislých kandidátů a politického hnutí ANO 2011. Z tradičních stran si nejlépe vedla ČSSD. Naproti tomu pokračoval propad pravicových stran.

13.10.2014
SDÍLEJ:

Komunální volby 2014 v Chrasti. Foto: Michal Kratochvíl

Výsledky voleb v obcích a městech okresu Chrudim najdete ZDE!

S jednou výjimkou to platí i pro Chrudim, kde zvítězilo SNK ED v čele s dosavadním starostou Petrem Řezníčkem, jež získalo šest mandátů ze sedmadvaceti. Šestice zastupitelů bude reprezentovat také v pořadí druhé hnutí ANO. Sociální demokraté v Chrudimi usednou do čtyř zastupitelských křesel a komunisté si polepšili ze dvou na tři křesla. Jsou tak nyní stejně silní jako ODS, pro níž jsou ale tři křesla dalším ústupem z bývalé slávy. Úplně naprázdno vyznělo předvolební úsilí TOP 09 a Pirátů. Dílčí úspěch pravice představuje v Chrudimi jen výsledek Svobodných, kteří tu proti minulosti o procento posílili. Ani zisk téměř devíti procent hlasů jim ale nezajistí víc, než dvě nynější křesla.

Změny? Jak kde

V Hlinsku vyhrála ČSSD, která získá v jednadvacetičlenném zastupitelstvu pět postů. Druhé ANO má o jedno křeslo méně a stejně je na tom i třetí KDU ČSL. O jedno křeslo na výsledná tři si pohoršil svazek ODS s nezávislými kandidáty, který vedla starostka města Magda Křivanová. Do zastupitelstva se díky voličům dostává ještě sdružení pro Hlinsko a seskupení Domov.

Voliči ve Skutči zachovali přízeň KDU ČSL a dlouholetému starostovi Pavlu Novotnému, byť si tu lidovci mírně pohoršili a místo sedmi zastupitelů budou mít o jednoho méně. Druzí jsou ve Skutči komunisté se třemi mandáty, stíhaní ještě plejádou méně úspěšných stran a hnutí.

V Heřmanově Městci bodovala dvojice místních hnutí Heřmani a Živé město s celkovým ziskem deseti mandátů. Oslabila naopak KDU ČSL a velmi propadla ODS starosty Aleše Jiroutka, jež obhájila pouze čtyři ze stávajících devíti mandátů.

Chrudimský starosta na dostizích

Hned první den po vyhlášení volebních výsledků se někde vítězové radili o možných povolebních koalicích. Jinde ale zástupci vítězných stran nerušili svůj běžný nedělní program, vědomi si toho, že na jednání bude dost času i po víkendu.

Chrudimský starosta Petr Řezníček se například těšil na nedělní televizní přenos z Velké pardubické. „Brzy se ale chci sejít se zástupci všech stran nově zvoleného zastupitelstva, abych se seznámil s jejich představami o případné koalici. Byl bych rád, kdyby fungovala v trochu jiném duchu, než ta minulá, abychom se spolu hned od začátku zbytečně nervali. Líbilo by

 se mi, kdyby v ní byli lidé, se kterými je sice možné se pohádat, ale pak spolu třeba i zajít na pivo," představuje si chrudimský starosta.

Ondřej Kudrnáč, chrudimský lídr za ANO 2011, považuje zisk svého hnutí za krásný výsledek. „Situace je přesto dost složitá s ohledem na to, že volební zisk nejúspěšnějších chrudimských seskupení je hodně vyrovnaný. V podstatě nelze vyloučit jakoukoliv variantu," domnívá se Ondřej Kudrnáč.

Výsledky komunálních voleb v Chrudimi.

Zrádná matematika

Se svým hodnocením se ozvali i poražení v chrudimských volbách. „Stále se nám vrací někdejší působení ve vládě a naše počínání například v oblasti sociální politiky, kdy jsme se snažili stabilizovat sociální systém," poznamenala na adresu volebního neúspěchu kandidátka za TOP 09 Vladislava Michalová.

Spokojeni nemohou být ani chrudimští Piráti, byť se s více než čtyřmi procenty hlasů tak úplně neztratili. „V Chrudimi je 27 zastupitelů a čistě matematicky by na nás tedy měl jeden mandát vyjít. Ještě zvážíme, zda kvůli tomu nepodáme ústavní stížnost," přemítá lídr Pirátů Jiří Stuna.

Kupředu, levá

V Hlinsku, kde dorazila k urnám polovina oprávněných voličů, zvítězila ČSSD s pěti mandáty. Lídr její kandidátky Miroslav Krčil říká: „Chtěl bych poděkovat týmu, se kterým jsme do voleb šli a který se aktivně na našem úspěchu podílel. Chci poděkovat i všem voličům, kteří přišli k volbám a speciálně těm lidem, kteří našim kandidátům a mně osobně dali hlas." Podle Miroslava Krčila tamější sociální demokraty dosažený výsledek zavazuje. „Protože teď je na nás odpovědnost, abychom dokázali sestavit nové vedení města, které by reflektovalo rozdání karet od voličů. Jednání se rozbíhají a ukáže čas, jak se dokážeme dohodnout. V dohodu ale věřím," dodává nový zastupitel.

Druhé bylo v Hlinsku hnutí ANO 2011 se ziskem čtyř křesel. Jen o 49 hlasů méně má KDU ČSL, která ale stále obhájila čtyři mandáty. „Jsme věčně třetí, ale konkurenceschopní," hodnotí výsledek s úsměvem zastupitel Pavel Šotola z KDU ČSL a pokračuje „Máme stabilně čtyři mandáty, což je opravdu úspěch. Budeme se je snažit nějak zúročit i při jednání o koalici."

Až za uvedenou trojicí skončilo se třemi zastupiteli hlinecké sdružení ODS a nezávislých kandidátů. „Vítěz voleb je jeden a má plné právo na první sestavování vedení města. Uvidíme, jak se ta situace vyvine," poznamenává lídr ODS a stávající starostka Magda Křivanová.

Po dvou mandátech v hlineckém zastupitelstvu získala KSČM a Sdružení pro Hlinsko. Do zastupitelstva zasedne také Eva Konývková zvolená za DOMOV.

Silní lidovci

V devatenáctičlenném skutečském zastupitelstvu obsadili šest mandátů vítězní lidovci. „Děkuji za to voličům. Nyní probíhají jednání. Nevyhýbáme se ale spolupráci i s novými stranami Mladými za Skuteč nebo se sportovci," uvedl Pavel Novotný.

Stejný počet mandátů v zastupitelstvu jako před čtyřmi lety obhájila skutečská KSČM, která obsadila tři křesla. Jelikož podpora skutečských voličů byla o něco roztříštěnější, než před čtyřmi lety, komunisté tak stanuli na pomyslném druhém místě. „Budeme v opozici a budeme se snažit prosadit to, co jsme měli v předvolebním plánu, a to především snížit co nejvíce zadluženost města. Budeme se snažit lpět i na dalších věcech, ale při počtu tří hlasů je to slabé. Nenecháme to v klidu a chceme, aby město prosperovalo dál," doplnil lídr KSČM a zastupitel Milan Pitra.

Nová sdružení kandidující v letošních komunálních volbách do výsledků také zasáhla. Sdružení Mladí za Skuteč a PRO sport a zdraví získala po jednom mandátu. „Je to pro nás velký úspěch, za hlasy jsme rádi. Splníme to, co jsme říkali před volbami, že budeme bojovat za to, aby Skuteč byla pro mladé. Oslovili nás opoziční i koaliční partneři, uvidíme, jak jednání dopadnou a koho podpoříme," vysvětluje čerstvý zastupitel za Mladí pro Skuteč Matěj Zelinka.

Shodně po dvou křeslech v zastupitelstvu získali PATRIOTI, Nezávislí pro město a okolí, ANO 2011 a ČSSD.

Výsledky ve velkých městech na Chrudimsku.

Klid ve Slatiňanech

Jasného vítěze ukázaly letošní komunální volby ve Slatiňanech. SNK - ED pod vedením Ivana Jeníka získala sedm křesel v zastupitelstvu a Sedma, koaliční strana v minulém volebním období, dostala od voličů o jeden mandát méně. „Koaliční jednání začínají. My jsme domluveni a počkáme, až se nejprve sejde Sedma, aby nám řekli, jaké budou mít požadavky. Pak uvidíme," vysvětluje Ivan Jeník, který s největším ziskem preferenčních hlasů bude usilovat znovu o post starosty.

Jak Sedma, tak SNK ED získaly o jeden mandát více, než v minulých volbách. „Výsledek je potěšující, myslím si, že to o něčem svědčí," poznamenává Ivan Jeník.

Hnutí ANO 2011 přidělili slatiňanští voliči čtyři mandáty. Po dvou zastupitelích získala i KSČM a KDU -ČSL.

Konec tandemu

Volby v Heřmanově Městci jednoznačně ukončily dlouholetou dominanci koaličního tandemu ODS a KDU ČSL.

Naznačují to i slova Jiřího Pošíka, lídra tamějšího vítězného seskupení Heřmani. „Nad volebními výsledky jsme se poprvé sešli už v neděli, abychom si řekli, co a jak. V průběhu tohoto týdne pak plánujeme setkání s ostatními stranami a seskupeními. Je ale pochopitelné, že s účastí ODS ani KDU ČSL v příští koalici příliš nepočítáme. Vždyť právě dlouholeté vládnutí tohoto tandemu bylo častým terčem naší kritiky," naznačuje Jiří Pošík.

Heřmani budou mít v jednadvacetičlenném heřmanoměsteckém zastupitelstvu pět svých lidí. Tedy na chlup stejně, jako zastupitelé zvolení za Živé město Heřmanův Městec. Deset zastupitelů by ale potřebnou koaliční většinu nezajistilo a je tedy pravděpodobné, že silná potenciální koaliční dvojice nabídne ruku ke spolupráci i spolku Herout se dvěma jeho zastupiteli. To nevyvrací ani lídr Živého města Josef Kozel: „Chceme město měnit a oživovat a ani nám se nelíbilo, jak vypadala jeho správa pod vedením ODS a lidovců. Takže ano, naznačené spojení se matematicky nabízí, byť je třeba okamžitě dodat, že na jakékoliv závěry je přece jen ještě poněkud brzy," poznamenal Josef Kozel.

Dosavadní starosta Aleš Jiroutek okomentoval prohru ODS slovy: „Ve výsledku komunálních voleb se odrazila celková politická situace v ČR. Svoji roli sehrálo i to, že lidé, kteří dřív kandidovali pod naší hlavičkou, přešli před těmito volbami do jiných politických subjektů," říká starosta. Mohl tím mít na mysli třeba právě Josefa Kozla, který nedávno Deníku řekl: „Čtyři roky jsem se coby člen zastupitelstva města snažil změnit relativní klid, nabízel inspiraci i návrhy řešení, abych po čase zjistil, že tudy cesta nevede. A to jsem byl na kandidátce ODS, tedy vládnoucí strany."

Jasné vítězství

Zatímco si teď poražení v některých městech na Chrudimsku budou „lízat rány" a zpytovat svědomí, co měli udělat jinak a lépe, v Chrasti je situace zcela jiná. Drtivě zde totiž zvítězila Volba pro město, reprezentovaná v první řadě dosavadní starostkou Martinou Lacmanovou.

V patnáctičlenném zastupitelstvu obsadí nový vítěz hned sedm křesel, takže chyběl jen jediný post k tomu, aby mohla Volba pro město vládnout úplně sama. „Ještě když jsem se v neděli ráno probudila, musela jsem se štípnout, zda se mi to všechno jenom nezdá," říká potěšeně starostka. „Ale vážně: Zdá se, že voliči prostě ocenili práci, která tu za námi stojí," dodala Martina Lacmanová.

Chrastecká Volba pro město si může při hledání budoucího koaličního partnera vybírat ze šesti dalších subjektů. Každý z nich ovšem disponuje nejvíce dvěma hlasy.

LUKÁŠ VANÍČEK, MAREK NEČINA

Autor: Redakce

13.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Záchody slaví svátek i ošklivými dárky

MICHAEL POLNICKÝ mluví pro TV Kopeme za fotbal.  Na snímku dole právě vsítil branku Mladé Boleslavi. U pravé tyče branky  Bolky zpytuje svědomí bek Patrizio Stronati. Letos má v lize odehráno 984 minut. Víc má  jen kolega z obrany Pauschek.

Vytočená piva, lajky a vstřelené branky jsou cestou nahoru

Muž tvrdil, že plakát nevylepil, i když jej zachytila kamera

Chrudim - Ve středu krátce před půlnocí zachytil městský kamerový systému skupinu čtyř osob jdoucí z Široké ulice na Resselovo náměstí. Jedna osoba z této skupiny se zastavila u domu č.p. 114 a na dvířka elektrického rozvaděče vylepila plakát.

Zamrzlý vodoměr se může prodražit

Chrudimsko - Vodoměr je třeba před zimou chránit izolací, jinak zamrzne. Spotřebitelé by na to měli myslet, mimo jiné i proto, že případná výměna mrazem poškozeného vodoměru není nikde zadarmo.

Dění na náměstí sleduje kamera ve dne i v noci

Chrudim - Vedení Chrudimi pořídilo novou webkameru, která ustavičně snímá dění na Resselově náměstí a zprovoznilo ji ve středu. „Oproti dřívějšku je umístěná na budově pošty a díky tomu budete mít přehled například o návštěvnosti trhů,“ uvedl tiskový mluvčí radnice Aleš Prokopec.

Byt jako investice? Splátky vás vyjdou dráž

Sníte o vlastní nemovitosti, která bude vydělávat za vás? Fajnová myšlenka, ale neoplýváte-li tučným kontem, vše si pořádně spočítejte. Cesta k úvěru bude totiž náročnější. Tedy pokud přiznáte váš skutečný záměr. Zda se takový úvěr vyplatí, přibližuje Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT