Nové přístroje si hasiči mohou pořídit zásluhou města i díky stotisícové dotaci od Pardubického kraje. „Tato částka činí 70 procent skutečných nákladů na pořízení tří kusů dýchacích přístrojů včetně příslušenství,“ říká starosta města Petr Řezníček a dodává: „Postupně obnovujeme vybavení jednotky tak, aby byla zajištěna její plná akceschopnost.“

K jeho slovům se připojuje Tomáš Pátek, velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Chrudim: „Komfortnější vzduchové dýchací přístroje značky Dräger nahradí zastaralou dýchací techniku Saturn, která ve výjezdech naší jednotky slouží dvacet let a nesplňuje už tlakové revize a požadavky při zásahu u požárů,“ připomněl Tomáš Pátek. Nové přístroje jsou podle něj navíc opatřeny moderními prvky. „Nyní se například při evakuaci osob budeme schopni vybavit vyváděcí kuklou pro evakuované a bezpečně tak dostat osoby z prostoru zasaženého kouřem, aniž by se hasič a zachraňovaná osoba nadýchali kouře. Další výhodou nových dýchacích přístrojů je i zásoba vzduchu v tlakové lahvi, která je oproti starším typům navýšena. Navíc je díky extra lehkému nosiči radost mít takový přístroj při zásahu na zádech. Když to shrnu, díky novým přístrojům, které nám kraj a město zakoupí, vydrží hasiči zasahovat déle a zvýší se i úroveň vybavení naší jednotky,“ uzavřel Tomáš Pátek.

Moderními dýchacími přístroji se postupně vybavují i hasiči v dalších městech okresu. K dispozici je už nějaký čas mají například i dobrovolní hasiči z ČHJ Hlinsko. A pochvalují si je. „Oceňuji zejména odlišnou konstrukci nosiče, díky kterému je zátěž daleko lépe přenášena na tělo zasahujícího hasiče,“ říká velitel hlinecké jednotky Miroslav Obolecký. Bez dýchacího přístroje si podle něj některé zákroky nelze ani představit. „Využili jsme jsme ho například vloni v zakouřené místnosti paneláku, kde hořelo jídlo na plotně,“ doplnil velitel.