Místo křížení se silnicí číslo 324 sice s přehledem vyhovuje všem parametrům předepsaným pro dopravní stavby, jak ale poznamenává chrudimský místostarosta Jaroslav Trávníček, „nejvíc nebezpečné bývají obvykle ty křižovatky, které jsou nejvíc přehledné."

Má to svou logiku. Ukolébaní řidiči totiž do takových míst vjíždějí bez respektu a často nesundají nohu z plynu. Přitom ale někdy neodhadnou například rychlost a vzdálenost ostatních vozidel a na neštěstí „je zaděláno".

Jednání běží

Chrudimští se se stavem věcí nehodlají smířit.

„Město sice není majitelem této komunikace, ale není nám jedno, co se na ní děje. Jednáme proto například i v těchto dnech s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) o možných technických úpravách křižovatky. Jistou představu máme, konzultovali jsme ji i s dopravními policisty, ale více se o ní zatím šířit nechci, musíme počkat, až co na ni řekne správce komunikace a jeho odborníci," vysvětluje místostarosta Jaroslav Trávníček.

Pomůže retardér?

Za další bolavé místo chrudimské a přilehlé silniční dopravy považuje zdejší radnice příjezd do města ve směru od Slatiňan.

„Řidiči tu vjíždějí do města moc rychle. Asi by pomohlo, kdyby se se tu podařilo vybudovat retardér a středový ostrůvek, jak tomu je v sousedních Slatiňanech na příjezdu do jejich města od Nasavrk. Kromě toho bychom rádi víc předsunuli tabuli označující začátek města Chrudim," dodává místostarosta s tím, že i v této záležitosti již probíhají příslušná jednání.

U radnice opatrně!

Zeptáte-li se v sousedních Slatiňanech, opravdu jsou tu s retardérem spokojeni. „Zúžení, mírné esíčko a zeleň v těsné blízkosti vozovky psychologicky působí hlavně na projíždějící cizí řidiče. Ti místní už přišli na to, že stačí jen trochu pohnout volantem. Přesto je zklidnění na vjezdu do města dobře patrné," říká starosta Slatiňan Ivan Jeník.

Po větším bezpečí volají také v Hlinsku. A to především chodci, kteří překonávají vozovku na průtahu silnice 1/34 u Chrudimky nebo v blízkosti radnice. „Zbudování přechodu zejména u radnice je ale nemožné, v tak nepřehledném místě to prostě nelze udělat," konstatuje hlinecká starostka Magda Křivanová. Přesto ale ani v Hlinsku nehlásí „hotovo". Úkolem ŘSD pro další období je tu podle starostky především celková rekonstrukce povrchů zmíněné vozovky od světelné křižovatky po výjezd na Havlíčkův Brod.