„Abychom měli kvalitně zavčelenou veškerou plochu, potřebovali bychom mít v každém okrese 4500 až 5000 včelstev. Máme jich ovšem jen polovinu a uplynulá zima náš ještě o značné množství připravila,“ vyčíslil škody šéf pardubické pobočky Českého svaz včelařů Evžen Báchor.

Dodal ale, že například v oblastech jihozápadních a západních Čech dosáhly škody mnohem větších rozměrů. Tam totiž uhynulo až sedmdesát procent včelstev.

Na loňských číslech

Na samotném Chrudimsku ale škody tak velké nejsou. „Letos to zatím zdejší včelaři zvládají bez problémů. Úhyny zdejších včelstev na varroázu nebo v jejím důsledku jsou na loňských číslech,“ řekl Ivan Bělohlávek ze včelařského vzdělávacího střediska v Nasavrkách.

Za to jsou rádi ale i zemědělci. „Včelstva v celém Pardubickém kraji byla poškozena varoázou a teplým průběhem zimy naštěstí mnohem méně méně než v ostatních regionech naší republiky. Někde je úbytek včelstev takový, že ohrožuje například výnosy v ovocných sadech, ale i u řepky,“ uvedl šéf krajské agrární komory Václav Kroutil.

Úhyn včel negativně ovlivní především letošní produkci medu. „Jelikož musíme kvůli ochrannému pásmu zůstat se včelami v zimních stanovištích, nebudou včely schopny nanosit do úlů potřebnou snůšku. Snůškové období totiž v našich podmínkách trvá od konce dubna do konce května a pak už tady nic nekvete. Letos se snůškou vůbec nepočítáme,“ míní Báchor.

Včelaři varroázu neumí zcela zlikvidovat. Ale mohli by její dopady omezovat na minimum. Problém je ovšem v tom, že řada starších včelařů těžce reaguje na nové podmínky a některé nové složité léčebné metody neovládá. „Jejich včelstva tak jsou špatně léčena a nákaza se může opětovně šířit,“ dodal.

Kradou celé úly

Nejen nemoci ale trápí místní včelaře. Úly a včelíny jim totiž likvidují a podpalují vandalové, škodí i zloději. „Kradou nám přímo celé úly se včelami a snaží se i prodávat včelstva do oblastí s velkou ztrátou, například do západních Čech. Pro prodej však potřebují vzorky, prokazující nepřítomnost moru. Ty se snaží od včelařů kupovat a slušně za ně platí. Podobné pokusy jsme zaznamenali i u nás,“ řekl Báchor.

Varroa destructor se do našich oblastí dostal v osmdesátých letech minulého století z Indie. Domestikoval se a parazituje na včelím plodu. Samotnou příčinou včelího moru je ale bacil Paena bacilus larva larva. Jeho inkubační doba je padesát let a je prakticky nezničitelný.