Právě odsud pochází průkopník létání horkovzdušnými balóny Jean-François Pilâtre de Rozier. Na jeho počest vznikla před 20-ti lety – v roce 1989 – tradice velkých setkání příznivců balonového létání ve dvouletých intervalech.

Francouzské letiště Aerodrome de Chambley se stalo na 10 dní domovem mnoha pilotů a dalších členů posádek horkovzdušných balónů. Mezi nimi byla i posádka chrudimských balonářů pod vedením zkušeného pilota Ing. Tomáše Pirnera.

„Naše váhání, zda do tohoto podniku jít, ukončil místostarosta Petr Řezníček, kterého jsme s naším plánem seznámili a kterému se tento podnik, který by pomohl prezentovat Chrudim v zahraničí, velice zalíbil,“ vysvětluje Vladimír Bureš, předseda Aeroklubu Chrudim.

Akce přilákala na letiště (které je srovnatelné s pardubickým letištěm) na 80 000 diváků. Představilo se zde 329 balónů, jejichž posádky musely prokázat nemalou dovednost při hromadných startech, kdy se v krátkém časovém úseku muselo obrovské množství balónů dostat do vzduchu.

Skutečným bonbónkem byl vzlet tří plynových balónů. Posádky těchto „plyňáků“ byly z Německa, Anglie a Francie. V tomto pořadí i startovaly. Plynové balóny totiž nepatří mezi běžné. V drtivé většině případů máme šanci se setkat pouze s horkovzdušnými balóny. Na rozdíl od horkovzdušných, mohou plynové balóny uskutečňovat dlouhotrvající lety, například i přes noc.

Při jednom z mála neletových dní chrudimská posádka navštívila památník a pevnost Fleury – devant – Douaumont u Verdunu, místa největší bitvy 1.světové války, kde během tří let položilo život přes půl milionů vojáků. Oblast byla místem tvrdých bojů i o 25 let později. Při cestě z Pont-a-Mousson, malebného města na řece Moselle (místo ubytování) na letiště v Chambley denně míjeli s pietou udržovaný americký, německý a francouzský hřbitov obětí obou světových válek.

„Novodobé balónové létání v Chrudimi začalo v roce 1991, kdy balónový odbor Aeroklubu Chrudim získal dva horkovzdušné balóny. OK-1016 s obsahem 3.000 m3 a OK-1017 s obsahem 2.200 m3. Od roku 2007 využíváme i třetí, největší balón OK-7117 s obsahem 4.500 m3, který je určen až pro osm cestujících. S nimi jsme se zúčastnili mnoha domácích balónových soutěží a fiest. Rovněž jsme navštívili některé soutěže v nejbližším zahraničí. Snad nejzajímavějším podnikem byl skupinový přelet Sněžky, který se uskutečnil v únoru 2008. Chtěli jsme ale jít dál, a proto se zrodil plán, zúčastnit se s naším balónem podniku ve Francii,“ uvedl pilot balónů a člen Aeroklubu Chrudim Tomáš Pirner.

„Věříme, že budeme mít možnost zúčastnit se některého z dalších ročníků, a že tak budeme mít šanci opět reprezentovat naše město Chrudim na velkém zahraničním, velmi prestižním, balónovém setkání,“ dodal Vladimír Bureš.