Do ročníku věnovanému tématu „Co do kanalizace nepatří, aneb To fakt nevyčistíš“ přihlásily střední školy na tři desítky soutěžních prací.

„Středoškoláci ukázali, jak jsou tvořiví a hraví. Překvapila nás různorodost odevzdaných prací, vybrat tu nejlepší bylo velmi náročné. Je vidět, že třídní kolektivy nad zadáním přemýšlely a se zpracováním si daly spoustu práce,“ řekla Zuzana Čechlovská z Vodárenské společnosti Chrudim.

Nejčastějším výsledkem byly deskovky

Třídní kolektivy nejčastěji vytvářely nápadité deskové hry. Porotu nejvíce zaujala desková hra „Planeto, nezlob se“, kterou do soutěže poslali právě zmínění gymnazisté. „Pravidla této hry jsou jednoduchá, myslím, že budou snadno pochopitelná i pro naši další cílovou skupinu, což jsou děti 1. stupně základních škol,“ doplnila Zuzana Čechlovská. Vítězné práce z regionálních kol postupují do celorepublikového finále, které bude vyhlášeno u příležitosti Dne Země v dubnu.

Vítězný třídní kolektiv získá 50 tisíc korun jako příspěvek na maturitní ples. Zkrátka nepřijdou ani na dalších místech. Tam si rozdělí 25 a 15 tisíc korun. Projekt „DOODPADU aneb Co do kanalizace nepatří“ zahájila v České republice před pěti lety společnost ENERGIE AG BOHEMIA a její dceřiné společnosti, které se zaměřují na provozování vodohospodářského majetku měst a obcí. Kromě dodávek pitné vody zajišťují i čištění odpadních vod.

V odpadní vodě, a tedy i v kanalizaci, velmi často končí předměty a látky, které do ní nepatří. Nejenže poškozují kanalizační potrubí a další zařízení, ale také zvyšují náklady na čištění odpadních vod. Jak vodárenští odborníci často připomínají, toaleta není odpadkový koš! "I to je jedno z klíčových témat, kterým se program DOODPADU zabývá. Tím, že něco vyhodíme nebo vylijeme do záchodu či dřezu, totiž problém nemizí, ale začíná," uzavírá Zuzana Čechlovská.