„Služba funguje již v řadě měst podobných velikostí i počtem obyvatel Chrudimi. Myšlenka podobné služby mě nadchla," napsala chrudimské radnici obyvatelka města Andrea Losenická, která se přimlouvá za její zavedení i zde. Město by to podle ní ani tolik nestálo a Chrudimačka je přesvědčena, že zájem by byl velký. „Zejména v zimě nebo v horkém létě, kdy je cesta na zastávku MHD a čekání na ni hodně nepříjemné," míní Losenická.

Dotované soukromé senior taxi v Chrudimi skutečně není a vedoucí odboru sociálních věcí Radka Pochobradská vysvětluje, že město dosud o takové službě ani neuvažovalo.

ŘEŠENÍ EXISTUJE

„V Chrudimi ale v současné době existuje doprava pro seniory v rámci Centra sociálních služeb a pomoci (CSSP). V tomto případě je podmínkou uzavřená smlouva s CSSP, a to za předpokladu, že bude senior službu pravidelně využívat. Současně musí využívat také alespoň jednu základní činnost pečovatelské služby. Tedy například rozvážku obědů. Lidé si však nemohou tuto základní službu objednávat účelově. Tedy třeba jen proto, aby se tak dostali i k možnosti levné dopravy. Každá ze služeb je poskytována až po posouzení fyzického a zdravotního stavu žadatele," upozornila Radka Pochobradská.

Podmínky i tak splňuje řada lidí, o čemž svědčí fakt, že služba byla vloni v Chrudimi poskytnuta ve 1141 případech. Platba za hodinu služby činí 130 korun a účtuje se po dvacetiminutových blocích. Cena zahrnuje i transport klienta nebo asistenci doprovodu po cestě k ordinaci. Dopravu lze využít i v případě, kdy klient potřebuje dovézt na nákup, na úřad či za jinými službami, ale jen po městě.

„Vedle toho existuje ve městě i soukromá služba, kdy seniorům poskytuje dopravu Novodobá sanitka. Díky této službě je poskytována přeprava pro nemocné, kteří nemají od lékaře nárok na sanitku a potřebují se dopravit k lékařům, do nemocnic, lázní či naopak ze zdravotnických zařízení zpět domů," doplnila Radka Pochobradská.