Druhý víkend v září, se sešla na pardubickém nádraží dvacítka chrudimských turistů, aby žlutým regiojetem dobyla Kysak a v pozdním odpoledni partnerské město Svidník. Cílem byly církevní a vojenské památky.

Zdroj: Youtube

Chrudimští navštívili památník na Dukle, skanzen v polské Zyndranowě, dřevěné kostely a chrámy v okolí města, Údolí smrti. Celý čas provázela zájezd báječná atmosféra vytvořená nejen samotnými účastníky zájezdu, ale i svídnickými partnery, kteří se o turisty starali s nevšední péčí. Viera Dercová viděla jen náznak prosby či přání a již bylo splněno. Chrudimskou dvacítku přijal primátor města Svidník Ján Holodňák, kde předal turistům neotřelý dar.

PODÁVAJÍ SE PIROHY

Zdroj: Youtube

V neděli, která byla posledním dnem výletu, navštívili výletníci plavecký bazén Aquaruthenia a odpoledne Den lidových tradicí ve skanzenu. Součástí tohoto nedělního odpoledne byla soutěž Pirohy 2016.
Protože chrudimští slíbili účast, sestavili dvoučlenné družstvo a soutěže se zúčastnili. Se slanou pľnkou z krevet, hovězího masa a zeleniny a sladkou se švestkami, zvítězili. Mezinárodní soutěž, kde Chrudim nebyla jediným zahraničním soutěžícím, čítala šest družstev ze Svidníku, Ukrajiny a Chrudimi. Cenu primátora města Pirohy 2016 předal Ján Holodňák chrudimským.

Jednu minutu před pátou hodinou ranní v pondělí 12. září vystoupila chrudimská dvacítka na pardubickém nádraží z lůžkového regiojetu, plná zážitku a dojmů s otázkou na rtech – kam příště? Jiří Kadeřávek