Známý bavič a moderátor Vladimír Hron se skutečně Masarykovi podobá a vzhledem k příbuzenskému vztahu je v Chrudimi jako doma. "Vivat společné Československo! Pojďme se v sobotu společně sejít v 15 hodin v Parku Republiky u Divadla Karla Pippicha, abychom společně položili kytici u pomníku TGM, tedy mé maličkosti," říká v černobílé videopozvánce Hron jako dvojník prezidenta.

Veřejnost by mohly přitáhnout švestkové knedlíky s mákem, oblíbené jídlo TGM. Ale program v divadle bude mít hlavně oficiální stránku v podobě koncertu Chrudimské filharmonie spojeném s předáním ceny Osobnost města Chrudim.

Videopozvánka:

Zdroj: Město Chrudim

První prezident Československé republiky však Chrudim skutečně navštívil, a to 15. června 1920. Přijel těsně před polednem a Chrudimáci ho s nadšením přivítali u viaduktu v Čáslavské ulici. Po krátké zastávce v hotelu Bída se pak s doprovodem vydal pěšky k radnici - místu hlavního setkání s místními občany. Následovala návštěva Průmyslového muzea a oběd v muzejní restauraci Sůva. Prezident si poté prohlédl zázemí Odborné průmyslové školy pro zpracování dřeva, Wiesnerova strojírenského a Popperova obuvnického závodu.

Nejstarší obyvatelka města Třemošnice v pátek volila budoucí hlavu státu.
Marii Vašíčkové bude 100 let. Zažila všechny prezidenty počínaje Masarykem

Část svého pracovního dne strávil TGM také v Bylanech a zvláště pak v Heřmanově Městci, na jehož hlavním náměstí se konalo setkání s obyvateli města i jeho okolí.

Masaryk nepřijel sám, doprovodily ho známé osobnosti - francouzský generál a náčelník čs. Hlavního štábu branné moci Maurice Pellé, generální inspektor čs. armády a spisovatel Josef Svatopluk Machar, ministr školství a národní osvěty Gustav Habrman, vyslanec republiky v Paříži Dr. Štefan Osuský, senátor a spisovatel Alois Jirásek, kancléř prezidenta Přemysl Šámal nebo ceremoniář prezidenta, předseda Československého olympijského výboru a rodák z Heřmanova Městce Jiří Stanislav Guth-Jarkovský.