Když městys Trhová Kamenice před dvěma lety odkoupil budovu bývalé „Ozdoby“, ve které kdysi sídlila dílna na šití tašek, bylo zřejmé, že se na opuštěný dům Trhovokameničtí nebudou chtít jen tak dívat. Zeptali jsme se proto nové starostky městyse Ivy Dostálové, jak konkrétně pokročily představy o dalším využití dnes prozatím stále ještě opuštěného objektu.

„Na Ministerstvo pro místní rozvoj podáme do konce února žádost o poskytnutí dotace z programu Podpora výstavby podporovaných bytů na rok 2011. Pokud uspějeme, vzniknou v objektu takzvané vstupní byty. Objekt dostane další patro a novou střechu a uvnitř by bylo nově postaveno osm bytových jednotek. Čtyři z nich by pak sloužily sociálně slabším zájemcům o bydlení, další čtyři by podle našich představ měli obývat senioři. V přízemí objektu by měla být nově umístěna trhovokamenická požární zbrojnice, na jejímž stěhování již ostatně sami hasiči začali pracovat. Novou zbrojnici hasiči nutně potřebují – ta stávající, která stojí nedaleko, je totiž opravdu maličká a hasiči se v ní vlastně ani nemohou pořádně scházet. Za novou zbrojnicí chceme ještě přistavět pro hasiče garáž,“ uvádí trhovokamenická starostka Iva Dostálová.

Vymění i topení

Souhlas s podáním dotační žádosti vyslovili ve středu večer také trhovokameničtí zastupitelé, projekt již tedy skutečně začíná získávat konkrétní časové obrysy.

V Trhové Kamenici věří, že na zbudování bytů by mohli z dotace získat více než čtyři miliony korun. Další dotační peníze by prý mohly být přiznány i na zamýšlenou výměnu tepelného zdroje. „V budoucí hasičárně je již kotel plynový, ale v horním podlaží je starý litinový kotel na tuhá paliva. Tady se bude muset způsob vytápění změnit,“ vysvětluje starostka Dostálová.

Ta zároveň věří, že městys bude moci stavbu nakonec realizovat jen z dotací, tedy bez dalšího využití vlastních finančních prostředků.

A co děti?

V Trhové Kamenici teď budou usilovat také o získání dotace na mateřskou školu. „Na budově je zatím vyměněná polovina oken. Kromě dokončení výměny budeme chtít nyní objekt také zateplit,“ pokračuje starostka.

Výčet chystaných investic ale školkou nekončí, městys chce zbudovat třeba i dětské hřiště v sousedství domu s pečovatelskou službou. „Projekt počítá s rozpočtem asi 400 tisíc korun. Z celkové sumy bychom ale mohli odpočítat asi 30 tisíc na výkopové práce, ty si provedeme sami,“ uzavírá starostka Dostálová.