V mikroregionu Centrum Železných hor upravuje běžkařské trasy už od roku 2007 sněžný skútr se stopovacím zařízením, do jehož sedla usedá předseda mikroregionu Jaroslav Kučera. Letošní zima je ale tak chudá na sníh, že stroj historicky poprvé úplně zahálí.

„Abych byl přesný, skútr jsem nastartoval jen dvakrát, a to v prosinci, kdy jsem vyjížděl na obhlídku terénu. Sněhu bylo ale tak málo, že těžké stopovací zařízení vůbec nešlo použít. A od té doby sníh skoro nepřipadl," uvádí Jaroslav Kučera.

Teploty stoupají

U Nasavrk, Horního Bradla, nebo Seče ležela i po nevýznamném sněžení v noci z neděle na pondělí jen asi čtrnácticentimetrová bílá vrstva.

„Někteří běžkaři vyráželi o víkendu i do neupravených tras a také si docela dobře zalyžovali. Ale stále to není ono. A situace se má ještě zhoršit, protože meteorologové hlásí na nejbližší dny výraznou oblevu," dodává Jaroslav Kučera.

Zamrznou jen tržby

Centrum Železných hor nepatří mezi turisticky nejnavštěvovanější oblasti země. Přesto tu ale za dobrých sněhových podmínek brázdí krajinu na běžkách odhadem až 400 lyžařů. Pro oblast jsou přínosem, neboť často utratí i nějakou tu korunu v tamějších hospůdkách a restauracích.

Nedostatek sněhu hlásí i nedaleká Trhová Kamenice spadající již do Mikroregionu Hlinecko. „Na běžky to není. A stojí také trhovokamenická sjezdovka," shrnuje starostka městyse Iva Dostálová.