Pomineme-li silvestrovsky laděné mejdany v hostincích a diskotékách, tak se i letos koná celá řada alternativních způsobů, jak si poslední noc v roce pořádně užít.

První přípitky

Ti nejmenší začnou slavit nejdříve. Například v Rodinné centru DaR v Luži začínají s dětskou oslavou už od pěti hodin odpoledne. „Letos se podobná akce koná už počtvrté. Pro děti máme připravený program plný písniček a soutěží. Kolem osmé si přiťukneme a venku odpálíme několik rachejtlí. Potom děti půjdou domů spát, jsou přeci jenom malé," říká Marie Doležalová z rodinného centra DaR.

Dětský Silvestr plný her a soutěží začíná v úterý od 18 hodin také v hlineckém Centru Jana XXIII. Některé aktivity se budou pořádat venku, takže organizátoři doporučují rodičům, aby malé účastníky vhodně oblékli.

Poslední den a noc v roce lze prožít i bez klidu a pohodlí domova. Například ronovští skauti v úterý vyráží na poslední jízdu po milované řece Doubravě. Letos flotila odrazí z Ronova nad Doubravou již podvanácté a účastníci poplují šest kilometrů do zámeckého parku ve Žlebech.

Nebývale teplá zima sice výpravě nezabrání vyrazit, ale pro mnohé účastníky takřka jarní počasí také nebude ideální.

„Určitě by bylo lepší, kdyby napadl sníh a aspoň trochu mrzlo. Blátivé počasí není nic moc. Na minulých ročních jsme měli i mínus deset stupňů. Nedokážu ale odhadnout účast, jezdí nás okolo dvaceti nadšenců," uvádí vedoucí ronovských skautů František „Bobr" Zvěřina.

V Denním stacionáři Pohoda žádné bujaré oslavy neplánují. „Máme málo klientů, a tak si uděláme jenom malé posezení, kdy si příjemně popovídáme a připomeneme si, co tento den vlastně znamená a proč jej slavíme," říká vedoucí Jana Šedivá.

Výbuchy na obloze

Nebyl by to konec roku bez rachejtlí. V Chrudimi však začíná ohňostroj až ve středu od 17:00 v Klášterních zahradách. „Společně zahájíme rok 2014 a projekt Chrudim sobě," slibuji organizátoři.

Honosný zvuk pozounů ve středu uvítá nový rok také v Hlinsku, a to od 17:45 v areálu tamního Betlému. Bohatý program s hudebním vstoupením a nezbytnou medovinou završí tradiční ohňostroj.

LUKÁŠ VANÍČEK